Zamknij

Przed nami kolejne luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia komentuje

26.05.2021 12:35
minister zdrowia Adam Niedzielski
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Decyzja ws. dalszego luzowania obostrzeń zostanie podjęta w ciągu tygodnia - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Tutaj dyskusja jeszcze trwa - dodał. Jakich decyzji związanych z harmonogramem luzowania obostrzeń można się spodziewać?

Luzowanie obostrzeń w czerwcu jest już niemal pewne. Wynika to zarówno z utrzymującej się na stosunkowo niskim poziomie liczbie zakażeń koronawirusem (oscylującej wokół tysiąca nowych przypadków dziennie), jak i z samych zapowiedzi rządzących. Informację o planach zmian w harmonogramie luzowania restrykcji obostrzeń potwierdził też w środę sam minister zdrowia Adam Niedzielski, na którego konferencję prasową czekają już niecierpliwie Polacy.

Zdaniem szefa MZ są przesłanki do tego, żeby te restrykcje już luzować, ale "dyskusja jeszcze trwa". Jak przekazał w środę w radiowej Trójce, tego typu decyzje zostaną podjęte w ciągu tygodnia. Konferencji ws. obostrzeń możemy więc spodziewać się jeszcze przed końcem maja.

Luzowanie obostrzeń na czerwiec. Jakie zmiany po 5 czerwca?

Niedzielski utrzymuje rekomendację, by w najbliższym czasie noszenie maseczek było ciągle obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych i tam, gdzie nie można zachować dystansu. Jakiego luzowania obostrzeń można się więc spodziewać w czerwcu? - W tej chwili zastanawiamy się nad powiększeniem pojemności hoteli – zdradził Niedzielski.

Dopytywany o to, czy nie należy obawiać się nawrotu dużej liczby zachorowań, uspokajał, że obecnie Polska jest na zupełnie innym etapie pandemii. - My naprawdę teraz jesteśmy w innej rzeczywistości. Przypomnę, że już przekroczyliśmy liczbę 18 mln szczepień, z czego ponad 13 mln osób ma podaną pierwszą dawkę, ponad 5 mln ma dwie dawki, a pełne zaszczepienie - bo przypomnę, że Johnson&Johnson jest jednodawkowy - już mamy rzędu 6 mln osób - wyliczał.

Zniesienie wszystkich obostrzeń i stanu epidemii?

O luzowaniu obostrzeń i ewentualnym zniesieniu stanu epidemii w Polsce wspominał też w środę w Radiu ZET wiceminister infrastruktury z PiS Marcin Horała. - Epidemia COVID-19 dynamicznie wygasa - mówił. - Pewnie opcja, że absolutnie wszystkie [obostrzenia zostaną zdjęte – red.], też jest na stole. Ale zadecyduje zdanie ekspertów, lekarzy, epidemiologów i ocena sytuacji  - dodał.

Czwarta fala zakażeń koronawirusem możliwa

Szef MZ uspokajał z kolei, że resort zdrowia zachowa gotowość na wypadek czwartej fali COVID-19 w Polsce. - To jest bardzo ważne, żebyśmy utrzymali pewien minimalny poziom infrastruktury covidowej, szczególnie część szpitali tymczasowych, bądź koncentrując leczenie wszystkich na COVID-19, bądź też utrzymując je w formie tzw. pasywnej, czyli gotowe ze sprzętem, łóżkami, ale nie działające - w sensie nieabsorbujące personelu - mówił Niedzielski.

Dodał, że personel musi wrócić do "tradycyjnego leczenia" i zajmowania się leczeniem oraz diagnozowaniem innych chorób. Zapewnił jednak, że infrastruktura covidowa będzie cały czas gotowa, "być może uśpiona, ale będziemy przygotowani na ewentualność czwartej fali".

RadioZET.pl/PAP

C