Zamknij

MSZ zapowiadało skargę ws. śledztwa smoleńskiego i zwrotu TU-154M. Od dwóch lat tego nie zrobiło

28.04.2019 15:11
Smoleńsk
fot. Stefan Maszewski/Reporter

Do dziś, choć zapowiadało to dwa lata temu, polskie MSZ nie złożyło skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie rosyjskiego śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej i zwrotu wraku TU-154M - wynika z odpowiedzi, jakiej MSZ udzielił na zapytanie posła PO Krzysztofa Brejzy. W lutym 2017 roku ówczesny szef naszej dyplomacji Witold Waszczykowski mówił, że złożenie skargi to kwestia dni lub tygodni.

Resort odpowiedział posłowi Brejzie, że ewentualna decyzja o skardze a także wybranie odpowiedniego terminu wymagają wyważenia argumentów za i przeciw  i są przedmiotem stałej analizy i obserwacji MSZ. Na razie aktualna jest informacja podana w grudniu 2017 roku przez ówczesnego wiceministra Jacka Czaputowicza, że decyzja o wniesieniu skargi nie została jeszcze podjęta.

Po upływie prawie półtora roku jak widać nic się nie zmieniło. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodaje jeszcze w piśmie skierowanym do posła że nadal uważamy, że przetrzymywanie wraku na terenie federacji rosyjskiej nie ma podstaw prawnych.

Zobacz także

Przypomnijmy, że Jacek Czaputowicz w styczniu 2018 roku zastąpił Waszczykowskiego na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

RadioZET.pl/Twitter