Zamknij

Prezes Nawacki demonstracyjnie podarł apel sędziów. Będzie miał problemy?

11.02.2020 15:00
Maciej Nawacki podarł apel sędziów ws. Juszczyszyna. Jest zawiadomienie do prokuratury
fot. PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER

Prezes Maciej Nawacki na oczach sędziów podarł ich projekty uchwał, w tym apel ws. sędziego Juszczyszyna. Ci chcą teraz dla niego kary, bo jak podkreślają, Nawacki nie miał prawa, by ten dokument niszczyć. 

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, a zarazem członek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa, podarł w ubiegły piątek apel sędziów ws. Pawła Juszczyszyna. Ci chcieli, by prezes Nawacki przestał utrudniać Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków, ten z kolei stwierdził, że to polityczna hucpa, a on nie będzie dopuszczał  do „bezprawia na zebraniu sędziów".

We wtorek, kilka dni po zajściu w olsztyńskim sądzie, sędziowie złożyli do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Nawackiego. Podpisało się pod nim kilkadziesiąt osób. Chodzi właśnie o podarcie przez Nawackiego projektów uchwał, którymi – jak podkreślają sędziowie - prezes Maciej Nawacki nie miał prawa wyłącznie rozporządzać. Grozi za to kara grzywny lub 2 lata pozbawienia wolności. - Prokurator zapozna się z zawiadomieniem i będzie podejmował czynności – powiedział we wtorek Daniel Brodowski z Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe.

Przypomnijmy, że po demonstracyjnym podarciu projektu uchwały na Nawackiego wylała się fala krytyki. „Teraz widać o jaką zmianę w sądach chodziło...”, „To jest piękny obraz reformy sądownictwa według rządzących”, „Oby tak samo nie zareagowała rządząca partia po przegranych wyborach”, „Arogancja+” – komentowali czytelnicy portalu RadioZET.pl. W podobnym tonie wypowiadali się politycy opozycji.

Wielu porównało zachowanie prezesa Nawackiego do gestu przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej, która kilka dni wcześniej podarła dokument z treścią przemówienia prezydenta Donalda Trumpa. „Oj, spodobał się demonstracyjny akcent niezadowolenia pani Nancy Pelosi”, „Jaki kraj, taka Pelosi” – pisali internauci.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP