Lewica chce od Dudy „poszanowania godności Sejmu”. Chodzi o Macierewicza

07.11.2019 13:44
Antoni Macierewicz
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Antoni Macierewicz Marszałkiem Seniorem Sejmu? Ta nominacja wciąż budzi wiele kontrowersji. Przeciwni są jej m.in. politycy Lewicy, którzy zwrócili się już w tej sprawie do Andrzeja Dudy, apelując, by na tę funkcję wskazał posła o „nieposzlakowanej opinii”.

Antoni Macierewicz ma rozpocząć pierwsze posiedzenie nowego Sejmu 12 listopada, bo Andrzej Duda wybrał go na marszałka seniora. Decyzja prezydenta wywołała w świecie polityki niemałą konsternację. W czwartek o wycofanie się z tej nominacji zaapelowali do Dudy politycy Lewicy.

My, przedstawicielki i przedstawiciele klubu parlamentarnego Lewicy, zwracamy się do Pana z apelem o cofnięcie Pańskiej decyzji w sprawie powołania posła Antoniego Macierewicza na funkcję Marszałka Seniora

- napisali w liście parlamentarzyści Lewicy. Podkreślili, że swój apel kierują, „mając na względzie poszanowanie godności Sejmu, jego powagi i majestatu oraz tradycji polskiego parlamentaryzmu”.

Zobacz także

Jak tłumaczyli, tak prestiżowy tytuł przysługuje tylko „osobom o nieposzlakowanej opinii i takim samym dorobku parlamentarnym”. A tego, ich zdaniem, o Macierewiczu powiedzieć nie można. „Nie możemy zgodzić się na to, by tę symboliczną funkcję sprawował poseł Antoni Macierewicz” – napisali, dodając, że były szef MON znany jest „z używania języka wykluczającego i dzielącego naszą wspólnotę oraz działań na szkodę debaty publicznej i mechanizmów demokratycznych w Polsce”.

Jako Minister Obrony Narodowej odpowiedzialny jest między innymi za nadużycia w polskiej armii i brak szacunku i uznania dla dowództwa oraz samego Zwierzchnika Sił Zbrojnych, o czym sam Pan niejednokrotnie wspomina

- napisali przedstawiciele Lewicy i dodali, że Macierewicz „jako przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku oraz twórca Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, był autorem licznych szkodliwych i dzielący społeczeństwo kłamstw na temat przyczyn oraz przebiegu katastrofy w Smoleńsku oraz za marnotrawstwo środków publicznych w ramach działań tejże Podkomisji”.

Autorzy listu zwrócili się tym samym do Andrzeja Dudy o wskazanie innej osoby do sprawowania funkcji Marszałka Seniora Sejmu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP