Zamknij

"O wiele lat za późno", "prezydent powinien się wstydzić". Spór w Radiu ZET o order dla Macierewicza

24.09.2022 12:58

Prędzej czy później, tak jak teczka katyńska trafiła do Polski w latach 90., [...] tak prędzej czy później, jak Rosja osłabnie, zmieni się władza, trafi do Polski teczka pod tytułem „Smoleńsk”. Ci, którzy uważają, że to był zwykły wypadek, będą bardzo zdziwieni - powiedział w programie 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET Jarosław Sellin z PiS. To komentarz do kontrowersyjnego przyznania Orderu Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi i raportu podkomisji smoleńskiej.

Macierewicz Duda
fot. PAP

Antoni Macierewicz otrzymał Order Orła Białego. Wyróżnieni przez prezydenta Andrzeja Dudę zostali również Mirosław Chojecki i Piotr Naimski, a uzasadnieniem był fakt, iż cała trójka to współzałożyciele i działacze Komitetu Obrony Robotników, którego 46. rocznica powstania przypada na 23 września.

Fakt, iż były szef MON otrzymał najważniejsze cywilne odznaczenie w kraju wywołał niemałe kontrowersje. "Czy to za kłamstwa smoleńskie czy może za zdewastowanie armii?" - pytał na Twitterze poseł KO Paweł Olszewski. Sam zainteresowany zaś w przemówieniu po otrzymaniu orderu wspominał o "zbrodni smoleńskiej".

Antoni Macierewicz otrzymała Order Orła Białego

Kwestia ta poróżniła gości programu "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET". - Czy to jest dobry kawaler tego najważniejszego orderu? - pytał prowadzący program Andrzej Stankiewicz Jarosława Sellina, wiceministra kultury i posła PiS.

- Oczywiście, że tak i uważam, że ta decyzja zapadła wiele lat za późno. Wszyscy twórcy KOR-u, tacy jak Jacek Kuroń czy Adami Michnik, zostali odznaczeni tym orderem już dawno, natomiast współtwórcy i jedni z najważniejszych twórców, bo tak naprawdę sama idea, to była idea Antoniego Macierewicza, dopiero teraz - odpowiedział Jarosław Sellin.

Nawiązał również do słów Macierewicza o "zbrodni smoleńskiej". - Prędzej czy później, tak jak teczka katyńska trafiła do Polski w latach 90., [...] bo Rosja osłabła, tak prędzej czy później, jak Rosja osłabnie, zmieni się władza, trafi do Polski teczka pod tytułem „Smoleńsk”. - Ci, którzy uważają, że to był zwykły wypadek, będą bardzo zdziwieni - ocenił.

"Prezydent splunął na pamięć odznaczonych"

Zdaniem Urszuli Pasławskiej z PSL-u Order Orła Białego został przyznany Macierewiczowi nieprzypadkowo akurat teraz. - Z mojego punktu widzenia jest to temat zastępczy. Dwa tygodnie będziemy o tym rozmawiać, dlatego nie rozmawiamy ani o inflacji, ani o wysokich ratach kredytów. Być może pan prezydent podjął decyzję, ale się nie cieszył. [...] Być może jest to takie podziękowanie albo pożegnanie na otarcie łez - powiedziała. 

To jest spójne z polityka PiS z ostatnich lat, podważenie wszystkiego, co jest dla Polaków ważne - Orderu Orła Białego, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko, co ważne można dzisiaj obśmiać. Pan Macierewicz jest absolutnie kontrowersyjną osobą. To nie jest ten moment, żeby takie odznaczenia przyjmować

Urszula Pasławska, PSL

- Prezydent podjął decyzję i wyszedł z inicjatywą, żeby przyznać Order Orła Białego [...] za stosowanie ubeckich metod w III Rzeczpospolitej - stwierdziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

- Wstydzić powinien się Antoni Macierewicz, a dziś powinien wstydzić się również prezydent Duda, który nie ujawniając listy osób, które mają być nagrodzone, z ewidentnym wstydem przypiął ten order - order, którym zostały odznaczone takie osoby jak Irena Sendlerowa, jak Jan Karski, jak Witold Pilecki. Prezydent po prostu splunął na pamięć o tych osobach, przyznając ten order Antoniemu Macierewiczowi - dodała.

loader

RadioZET.pl