Zamknij

Rząd nie chce Macrona w Polsce? Są obawy, że wizyta może wymknąć się spod kontroli

Błażej Makarewicz
19.03.2019 17:17

„Polska zasługuje na lepszy rząd” – mówił w 2018 roku prezydent Francji Emmanuel Macron. Prawo i Sprawiedliwość ma obawiać się, że zaplanowana na 8-9 kwietnia wizyta Macrona w Polsce, może niekorzystnie przełożyć się na kampanię partii do Parlamentu Europejskiego. Dlatego pojawił się pomysł, żeby wizytę tę przełożyć – pisze „Rzeczpospolita”.

Rząd nie chce Macrona w Polsce? Są obawy, że wizyta może wymknąć się spod kontroli
fot. AP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

PiS obawia się, że podczas wizyty Macrona w Polsce, sytuacja mogłaby się wymknąć spod kontroli. Padają głosy, że francuski prezydent, euroentuzjasta i liberał, znany z mocno krytycznego stosunku do rządu PiS, może udzielić poparcia opozycji. Czy jednak, aż tak dalekie wykroczenie poza starannie przygotowany plan wizyty, jest w ogóle możliwe? – zastanawia się „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

Cena za przełożenie wizyty może być dla polskiego rządu bardzo wysoka. Zgodnie z planem PiS, przyjazd Macrona ma być jasnym sygnałem, że Polska nie jest izolowana na arenie międzynarodowej. Jeżeli jednak Macron nie pojawi się w kwietniu, może już nie być zainteresowany kolejną wizytą.

Zobacz także

Warto podkreślić, że po raz ostatni prezydent Francji gościł z wizytą dwustronną w listopadzie 2013 r. W 2016 roku Francois Hollande odwołał przylot do Warszawy z powodu kontrowersyjnego zerwania przez Polskę kontraktu na zakup helikopterów Caracal.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/BM