Zamknij

Jako jedyna z PiS głosowała przeciw Piotrowiczowi. "Prezes wezwał na rozmowę"

22.11.2019 18:42
Małgotzata Golińska
fot. Jacek Dominski/Reporter

Stanisław Piotrowicz, którego kandydatura wzbudziła najwięcej kontrowersji, został ostatecznie wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W sejmowym głosowaniu poparli go niemal wszyscy posłowie PiS. Z wyjątkiem jednej posłanki, która głosowała przeciw. 

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Jakub Stelina zostali w czwartek w nocnym głosowaniu wybrani na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Swoją pracę rozpoczną 3 grudnia, gdy kończą się kadencje Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Pawłowicz i Piotrowicz wybrani do TK

Kandydatura Krystyny Pawłowicz wzbudzała kontrowersje z uwagi na jej zachowanie w parlamencie w ciągu ostatnich 8 lat, głównie chamskie i obraźliwe wypowiedzi w kierunku przeciwników politycznych. Za Piotrowiczem ciągnie zaś się odium prokuratorskiej kariery w PRL (był członkiem PZPR i członkiem partyjnej egzekutywy w krośnieńskiej prokuraturze) oraz publiczna obrona skazanego później za molestowanie nieletnich księdza z Tylawy. 

Zobacz także

Wynik, choć poprzedzony skandalicznym przebiegiem i anulowaniem pierwszego głosowania, był do przewidzenia, z uwagi na fakt, iż Zjednoczona Prawica dysponuje większością w Sejmie. Ale z tych jej posłów, którzy brali udział w głosowaniu, nie wszyscy zagłosowali za - wzbudzającym z wyżej wymienionej trójki największe kontrowersje - Piotrowiczem. Wyłamała się bowiem jedna osoba.

Małgorzata Golińska głosowała przeciw Piotrowiczowi

Informacja o tym, kto w jaki sposób zagłosował, widnieje na stronie internetowej Sejmu. Jako pierwszy wychwycił ją i udostępnił na Twitterze publicysta Dariusz Grzędziński. Tą, która się wyłamała, jest Małgorzata Golińska:

Golińska, 39-letnia posłanka ze Szczecinka, zasiada w Sejmie od 2015 roku. Była już główną konserwatorką zabytków, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, a od niedawna pełni taką samą funkcję w nowo utworzonym (a raczej wydzielonym z resortu, w którym uprzednio pracowała) Ministerstwie Klimatu. To też córka Marian Golińskiego, b. posła PiS i wieloletniego burmistrza Szczecinka (zginał w wypadku samochodowym w 2009 roku). 

Zobacz także

Jak nieoficjalnie dowiedział się lokalny portal szczecinek.com, decyzja o głosowaniu na "nie" ws. Piotrowicza miała być w pełni świadoma. Z kolei Tomasz Zimoch, poseł Koalicji Obywatelskiej, podał na Twitterze ciekawą - nie wiadomo, na ile zweryfikowaną - informację:

"Prezes PIS wezwał na wychowawczą rozmowę posłankę PIS, która głosowała przeciw kandydaturze S.Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego" - napisał. Sama zainteresowana nie udzieliła mediom w tej sprawie żadnego komentarza. 

RadioZET,pl/szczecinek.com/Twitter