Zamknij

Marek Falenta zatrzymany w Hiszpanii. Był zaskoczony, miał grozić samobójstwem

05.04.2019 20:41
Marek Falenta zatrzymany w Hiszpanii. Był zaskoczony, miał grozić samobójstwem
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East news

Marek Falenta został zatrzymany - poinformował w piątek szef MSWiA, Joachim Brudziński. Ujęcia skazanego Polaka dokonali hiszpańscy policjanci w asyście polskich. Jak relacjonował rzecznik KGP, Falenta był zaskoczony w momencie zatrzymania. Miał także próbować uciec przez okno i grozić samobójstwem.

"Tak jak mówiłem, Polska Policja jak zawsze dała radę. Marek Falenta zatrzymany. Słowa uznania kieruję do funkcjonariuszy zaangażowanych w tę akcję" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze Brudziński.

Zobacz także

Jak z kolei potwierdził w rozmowie z Radiem ZET rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka, "Marek Falenta został zatrzymany w Hiszpanii". Zatrzymania dokonali hiszpańscy funkcjonariusze w asyście polskiej policji.

Zobacz także

Jak wynika z relacji rzecznika KGP dla Radia ZET, mężczyznę ujęto dokładnie w Walencji.

"Był kompletnie zaskoczony"

- Był kompletnie zaskoczony. Miejsce jego pobytu wskazali polscy policjanci. Polscy policjanci są również tam na miejscu. Oczywiście w związku z tym, że działania miały miejsce na terenie Hiszpanii poprosiliśmy kolegów z hiszpańskiej policji aby razem z nimi dokonać zatrzymania. Teraz pan Falenta przebywa w areszcie policyjnym hiszpańskiej policji – mówił Mariusz Ciarka reporterowi Radia ZET.

Podczas zatrzymania, bskazany biznesmen był w towarzystwie Polki, która najprawdopodobniej pomagała mu w ucieczce. Teraz polski wymiar sprawiedliwości będzie wnioskował o ekstradycję Polaka.

Jak z kolei Ciarka mówił na antenie TVN24, Marek Falenta miał w momencie zatrzymania próbować uciec przez okno i grozić samobójstwem. - Udało się go wytropić mimo, ze dobrze się maskował, nie używał elektroniki i utrudniał poszukiwania - zaznaczył rzecznik.

- W momencie zatrzymania próbował on jeszcze niejako renegocjować z policjantami hiszpańskimi, polskimi aby nie zatrzymywali poszukiwanego. Wszedł na balustradę, groził , że w momencie zatrzymania może popełnić samobójstwo. Taka była sugestia. Dzięki naszej rozmowie, naszym negocjacjom zszedł z tej balustrady i został wówczas skutecznie zatrzymany – oświadczył Mariusz Ciarka w TVN24.

List gończy za Markiem Falentą

Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek policji wydał za Falentą Europejski Nakaz Aresztowania.

Zobacz także

O tym, że Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia, zdecydował 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie. Odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego. W marcu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o wydaniu za biznesmenem listu gończego.

Zobacz także

RadioZET/Twitter/TVN24/PAP