Zamknij

Marek Kuchciński nowym szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych

15.09.2020 18:13
Marek Kuchciński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Marek Kuchciński został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych. Za kandydaturą Kuchcińskiego głosowało 13 posłów, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Marek Kuchciński z nową funkcją w Sejmie. Podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych kandydaturę Kuchcińskiego zgłosiła posłanka PiS Barbara Bartuś.

Kuchciński zastąpił na stanowisku szefa komisji Zbigniewa Raua, który w sierpniu objął funkcję ministra spraw zagranicznych.

Marek Kuchciński szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych

Marek Kuchciński jest posłem na Sejm od 2001 r. Pełnił funkcję marszałka Sejmu w latach 2015-2019. Obecnie jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego i Parlamentarnego Zespołu Karpackiego.

Zobacz także

Oprócz komisji spraw zagranicznych jest członkiem do komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz komisji łączności z Polakami za granicą.

Zobacz także

Afera Kuchcińskiego. Marszałek Sejmu rezygnuje

W sierpniu 2019 roku Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu. Polityk podał się do dymisji po ujawnionej przez Radio ZET "aferze samolotowej", a jego miejsce po głosowaniu zajęła Elżbieta Witek.

Pod koniec lipca 2019 Radio ZET podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS przekazał, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że tylko raz zdarzyła się sytuacja, gdy maszyną podróżowała tylko jego żona. Przekonywał, że w związku z przelotami, gdy na pokładzie towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. 

RadioZET.pl/ PAP/ Radio ZET

C