Zamknij

Kuchciński pochwalony: przeprosiny to ważny element standardów politycznych

06.08.2019 08:30
Marek Kuchciński
fot. Jakub Kaminski/East News

– Przeprosiny marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego były ważnym elementem standardów politycznych; drugim etapem powinno być uregulowanie przepisów dotyczących lotów służbowych – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przeprosił w poniedziałkowym oświadczeniu za rodzinne i – jak podkreślał – służbowe loty oraz zapowiedział, że wpłaci 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych. Marszałek Sejmu przyznał, że jeden raz rządowym samolotem bez niego podróżowała jego żona. Kuchciński przekonywał jednak, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa.

Zobacz także

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił we wtorek w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu, że przeprosiny Kuchcińskiego były „ważnym elementem standardów politycznych, które powinny mieć miejsce w Polsce”. Dodał, że następnym krokiem powinna być zmiana przepisów, by w przyszłości nie było wątpliwości, kto powinien ponosić koszty takich podróży.

Pan marszałek jednoznacznie przeprosił za zachowanie, które mogło budzić wątpliwości, choć nie łamało prawa i to trzeba wyraźnie powiedzieć. [...] Wsłuchujemy się w głosy obywateli, podwyższamy standardy i zmieniamy przepisy tak, aby takie sytuacje w przyszłości nie miały miejsca, albo były wprost regulowane prawnie.

powiedział Müller

Zaznaczył przy tym, że w poprzednich latach również zdarzały się sytuacje, kiedy rodziny polityków latały służbowym samolotem.

Zobacz także

Kuchciński przeprosił po 11 dniach od publikacji Radia ZET, w której ujawniliśmy, że Marszałek w podróże do Krakowa i Rzeszowa zabiera ze sobą rodzinę. Przypomnijmy, że początkowo chodziło o sześć lotów pomiędzy Warszawą, Krakowem i Rzeszowem.

Wkrótce jednak okazało się, że rodzinnych lotów Marszałka było znacznie więcej, a latał też śmigłowcem. Z późniejszych ustaleń portalu TVN24 wynika m.in., że Kancelaria Sejmu zamówiła dla niego co najmniej 109 lotów w 16 miesięcy.

RadioZET.pl/PAP

C