Zamknij

Marek Kuchciński rezygnuje. Loty z rodziną pogrążyły marszałka Sejmu

08.08.2019 12:36
Marek Kuchciński rezygnuje ze stanowiska marszałka Sejmu
fot. Jacek Dominski/Reporter

Marek Kuchciński podał się do dymisji z funkcji marszałka Sejmu. To efekt afery z lotami rządowym samolotem, w których uczestniczyli m.in. członkowie jego rodziny. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wygłosił również prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Odejście ze stanowiska to efekt afery z lotami rządowym samolotem, których Kuchciński odbył kilkadziesiąt i w których uczestniczyli także członkowie jego rodziny oraz ważni politycy PiS. Sprawa okazała się dla partii rządzącej zbyt dużym problemem wizerunkowym. 

Marszałek Sejmu wygłasza oświadczenie

– Informuję, że w dniu jutrzejszym zamierzam złożyć rezygnację z funkcji marszałka Sejmu, którą powierzono mi 12 listopada 2015 r. Chciałbym przy tym wyraźnie powiedzieć, że podczas mojej działalności nie złamałem prawa – oświadczył Kuchciński podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Kuchciński wskazał ponadto, że „liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywałem podczas swojej pracy”. „Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą” – mówił. „Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji” – dodał Kuchciński.

Kaczyński broni Kuchcińskiego

Swoje oświadczenie w tej sprawie wygłosił również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu przede wszystkim bronił swojego wieloletniego współpracownika politycznego. „Marszałek Sejmu nie złamał prawa; nie złamał też istniejących w tej dziedzinie obyczajów”. 

– Ale skoro państwo najwyraźniej mają inne zdanie i przynajmniej bardzo poważna część opinii publicznej ma inne zdanie, to w związku z tym mogę powiedzieć, iż decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: słuchać Polaków, służyć Polsce – dodał. 

Prezes PiS zadeklarował też, że „w krótkim czasie zostanie złożony projekt ustawy, który ureguluje w sposób rygorystyczny, kto i w jakich okolicznościach może latać samolotami rządowymi”.

Afera z lotami Marka Kuchcińskiego

Pod koniec lipca Radio ZET podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS przekazał, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Zobacz także

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że tylko raz zdarzyła się sytuacja, gdy maszyną podróżowała tylko jego żona. Przekonywał, że w związku z przelotami, gdy na pokładzie towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych.

CIS informuje, prokuratura wkracza do akcji

W poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano „wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Wynika z niego, że 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną).

Zobacz także

W wykazie znalazły się też informacje dot. liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz celów wizyty. W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami Kuchcińskiego.

RadioZET.pl/PAP