Kobieta zastąpi Kuchcińskiego? PO-KO zgłosi kandydaturę Kidawy-Błońskiej

08.08.2019 15:23
Małgorzata Kidawa-Błońska
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

– Klub PO-KO zgłosi kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na nowego marszałka Sejmu – poinformował w czwartek PAP szef tego klubu Sławomir Neumann. W piątek rezygnację z funkcji marszałka Sejmu ma złożyć Marek Kuchciński. Tego dnia Sejm ma też wybrać jego następcę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) jest kandydatką na nowego marszałka Sejmu wskazaną we wniosku o odwołanie Kuchcińskiego, który klub PO-Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie pod koniec lipca. Jeśli jednak marszałek Kuchciński sam złoży rezygnację, jak zapowiedział w czwartek, wówczas wniosek klubu PO-KO stanie się bezprzedmiotowy.

Neumann poinformował w czwartek PAP, że jego klub złoży nowy wniosek – o to, aby nowym marszałkiem Sejmu została Małgorzata Kidawa-Błońska.

Marek Kuchciński odchodzi ze stanowiska marszałka Sejmu

Zapowiedź dymisji Marka Kuchcińskiego padła podczas jego czwartkowej konferencji prasowej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który również był na niej obecny, ocenił, że Kuchciński nie złamał prawa i istniejących obyczajów, a jego decyzja o rezygnacji jest dowodem postawy związanej z hasłem PiS, by słuchać Polaków i służyć Polsce. Kaczyński zapowiedział też, że w krótkim czasie zostanie złożony projekt ustawy, który ureguluje w sposób „rygorystyczny” kto i w jakich okolicznościach może latać samolotami rządowymi.

Zobacz także

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w czwartek, że wybór nowego marszałka Sejmu ma nastąpić w piątek. 

Wśród nieoficjalnych kandydatur PiS na nowego marszałka Sejmu pojawią się nazwiska Ryszarda Terleckiego, Małgorzaty Wassermann oraz Małgorzaty Gosiewskiej. 

RadioZET.pl/PAP