Zamknij
Marek Kuchciński
9 Zobacz galerię
fot. Facebook / Krystyna Wróblewska Poseł na Sejm RP

Kancelaria Sejmu opublikowała na stronach sejmowych informacje o lotach samolotami rządowymi Marka Kuchcińskiego w latach 2016-2019. Z zestawienia wynika, że marszałek Sejmu zaczął intensywnie korzystać z rządowej floty w 2018 roku. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się informacje dotyczące liczby lotów krajowych, tras przelotu, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty. Za każdym razem na pokładzie znajdowało się od 1 do 26 osób.

Marek Kuchciński w latach 2017-2018 z rządowego samolotu korzystał 85 razy. Warto zauważyć, że większość lotów dotyczy lat 2018-2019. Od marca 2016 roku do czerwca 2017 roku, marszałek Sejmu skorzystał z floty rządowej zaledwie 6 razy. 

Wśród celów lotów znalazły się m.in. prowadzenie obrad Sejmu, spotkania w Sejmie, Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie, spotkania z samorządowcami i władzami województwa, Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej z udziałem Przewodniczącego KEP Abp. Stanisława Gądeckiego, XXXV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej oraz Dożynki Powiatu Jarosławski, spotkania z mieszkańcami i spotkania z ambasadorami. 

Publikacja ma związek z zapowiedzią dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzeja Grzegrzółki, który w poniedziałek zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia opublikuje informacje na temat lotów rządowymi samolotami marszałka Kuchcińskiego w tej kadencji Sejmu. Zapewnił, że będzie to kompletna, szczegółowa informacja. Takie zobowiązanie złożył podczas wspólnej konferencji z Kuchcińskim, podczas której ten ostatni przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" jego postępowaniem w związku z przelotami flotą rządową wraz z rodziną.

Pod koniec na antenie Radia ZET ujawniliśmy, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Marek Kuchciński przepraszając w poniedziałek za loty z rodziną flotą rządową poinformował jednocześnie, iż zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę kwoty 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za wspominany lot swojej żony.

RadioZET.pl/PAP