PiS wyłonił kandydata na wicemarszałka Senatu

25.06.2019 22:47
PiS wyłonił kandydata na wicemarszałka Senatu
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Marek Pęk jest kandydatem PiS na wicemarszałka Senatu, pojawiło się oficjalne zgłoszenie jego kandydatury - wynika z informacji zamieszczonych we wtorek wieczorem na stronie internetowej izby wyższej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W środę senatorowie wybiorą nowego wicemarszałka Senatu, który zastąpi na tym stanowisku Adama Bielana, który zdobył w majowych wyborach do PE mandat europosła.

Zobacz także

Na stronie Senatu pojawiło się oficjalne zgłoszenie kandydatury Marka Pęka. Podpisało się pod nim 16 senatorów Prawa i Sprawiedliwości; wśród nich są marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef senackiego klubu PiS Marek Martynowski.

Sylwetka

Pęk urodził się 8 sierpnia 1975 r. w Rzeszowie. W 2001 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w 2006 r. – studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej na tej samej uczelni.

Zobacz także

W latach 2002–04 był asystentem radców prawnych zarządów spółek: Vega w Krakowie (2002 r.), Biprokom Kraków (2002–03), Biura Rozwoju Krakowa (2003–04). Od 2004 do 2009 r. pełnił funkcję asystenta prawnego posłów do Parlamentu Europejskiego. W okresie 2010–14 prowadził firmę "Doradztwo Prawne Marek Pęk", a od 2009 do 2015 r. współpracował z kancelarią notarialną prowadzoną przez jego żonę w Krakowie. Członek partii Prawo i Sprawiedliwość. Członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Żonaty, ma troje dzieci.

Zobacz także

W Senacie Marek Pęk pełni funkcję wiceszefa Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, zasiada też w Komisji Infrastruktury oraz Komisji Ustawodawczej.

 

RadioZET.pl/PAP