Zamknij

Banaś komentuje kontrolę agentów CBA: Naruszono niezawisłość NIK

20.02.2020 17:42
Marian Banaś
fot. screen Nik.gov.pl

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś domaga się spotkania z marszałek Sejmu w trybie pilnym. Chodzi o wczorajsze przeszukania jego mieszkań i biur Izby przez agentów CBA. – Stanowczo sprzeciwiam się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK. Będę jej bronił wszelkimi dozwolonymi środkami prawnymi – oświadczył Banaś.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Marian Banaś odniósł się osobiście do wczorajszych działań CBA. Agenci weszli do mieszkań szefa NIK oraz jego córki. Byli też z kontrolą w samej Izbie.

Jako prezes NIK stanowczo sprzeciwiam się naruszeniu konstytucyjnej niezależności Najwyższej Izby Kontroli. Niezależność Najwyższej Izby Kontroli traktuję priorytetowo i będę jej bronił wszelkimi dostępnymi prawnie środkami

- oświadczył Marian Banaś.

Działania agentów CBA i prokuratury w Białymstoku ocenił jako bezprawne.

Sprawa pozostaje rozwojowa. Zdaniem wielu obserwatorów i komentatorów politycznych, działania CBA są próbą przykrycia malejącego poparcia PiS. Przypomnijmy wczoraj CBA zatrzymało Tomasza K., znanego jako agent Tomek. Dziś sąd przychylił się do wniosku śledczych o areszt dla K. Tego samego dnia pracę w Biurze zakończył jego szef - Ernesta Bejdę zastąpił Andrzej Stróżny.

RadioZET.pl/Nik.gov.pl