Zamknij

Banaś donosi na Kaczyńskiego. "Skandaliczna wypowiedź"

04.02.2022 09:27

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie w sprawie słów lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o wywiad wicepremiera dla PAP. Ocenił w nim, że "NIK utracił atrybuty urzędu państwowego" oraz "jest tam wiele działań niezgodnych z prawem".

Jarosław Kaczyński i Marian Banaś
fot. Jan BIELECKI/East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP 2 lutego odniósł się do zamieszania wokół prezesa NIK. Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylanie immunitetu Marianowi Banasowi. Śledczy podejrzewają go m.in. o przekroczenie uprawnień.

Kaczyński powiedział też, że Banaś "prowadzi w tej chwili akcję, która doprowadziła do tego, że NIK utracił atrybuty urzędu państwowego, urzędu publicznego". - Tam jest wiele działań, które są niezgodne z prawem, niezgodne z wymogami - powiedział.

Banaś donosi na Kaczyńskiego. Chodzi o słowa na temat NIK

W piątek na te słowa zareagował prezes NIK. "W państwie prawa i sprawiedliwości nie ma miejsca dla świętych krów. Dlatego po skandalicznej wypowiedzi wicepremiera J. Kaczyńskiego naruszającej moje dobre imię oraz NIK, kieruję zawiadomienie do prokuratury z art. 226 par. 3 KK zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 2" - napisał na Twitterze Banaś.

Załączył kopię zawiadomienia, które 3 lutego złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Wspomniany przez Banasia artykuł Kodeksu karnego dotyczy znieważenia funkcjonariusza. "Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - brzmi paragraf trzeci.

W ubiegłym tygodniu komisja regulaminowa spraw poselskich i immunitetowych rekomendowała Sejmowi stosunkiem głosów 9:7 uchylenie immunitetu Banasia. Przeciw uchyleniu immunitetu Banasiowi jest KO, według której jest to "próba doprowadzenia do paraliżu" Najwyższej Izby Kontroli. W środę stołeczna prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez Banasia, które zostało złożone przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz, "zawiadomienie to dotyczyło przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, jak również ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej".

loader

RadioZET.pl/PAP