Zamknij

CBA ma zastrzeżenia wobec Banasia. Prezes NIK ma siedem dni na wyjaśnienie

16.10.2019 16:37
Marian Banaś
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

CBA zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia. Ma do nich zastrzeżenia. Szef NIK ma siedem dni na zgłoszenie uwag do ustaleń kontroli.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

CBA zakończyło trwającą od 16 kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia.

Postępowanie obejmowało oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019. Obecnie prowadzone są czynności pokontrolne określone w art. 45 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w ramach których m.in. kontrolowany może złożyć zastrzeżenia do protokołu kontroli

poinformowało CBA

Przywołany artykuł dotyczy podpisania protokołu i zastrzeżeń do niego.

Biuro podało także, że Banaś ma siedem dni "na zgłoszenie uwag do zastrzeżeń CBA, które nie zostały wyjaśnione w trakcie trwania kontroli oświadczeń majątkowych". Biuro zastrzegło, że "do chwili zakończenia czynności nie informuje o wynikach postępowania".

Zobacz także

Jak informuje reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski, Marian Banaś osobiście odebrał protokół kontroli CBA. 

Wcześniej wiceprezes NIK Małgorzata Motylow po kontakcie z Banasiem poleciła opublikowanie komunikatu dementującego informacje o złożeniu rezygnacji przez Banasia. Informację, że Banaś miał zrezygnować z funkcji prezesa Izby podawali we wtorek posłowie PO-KO Sławomir Nitras i Borys Budka. Nitras w tej sprawie skierował pytanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas wtorkowego posiedzenia izby.

- Żadne pismo o rezygnacji pana Mariana Banasia do mnie nie wpłynęło – oświadczyła Witek.

Zobacz także

Według informacji nieoficjalnych, PiS zarządzało, aby Banaś złożył rezygnację. Aktualnie szef NIK przebywa na urlopie bezpłatnym.

RadioZET.pl/PAP