Zamknij

PO-KO zgłosi sprawę Banasia śledczym: Partia władzy toleruje takie działania

21.10.2019 15:29
Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Posłowie PO-KO zapowiedzieli, że wniosą do prokuratury o wszczęcie śledztwa w sprawie Mariana Banasia. Jak przekonywali, czas najwyższy wyjaśnić zarzuty stawiane prezesowi NIK. Sprawę od miesięcy wyjaśniają agenci CBA. Politycy Zjednoczonej Prawicy nie wykluczają dymisji Banasia, jeśli kontrola potwierdzi nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Miesiąc po ujawnieniu przez Superwizjer TVN niejasności wokół szefa NIK Mariana Banasia posłowie PO-KO wnoszą, by jego sprawą zajęła się prokuratura. Jan Grabiec i Cezary Tomczyk przekonują, że tolerując obecny stan zawieszenia, „żyjemy w republice »banasiowej«”.

Zobacz także

Przypomnijmy, prezes NIK wrócił do pracy z urlopu, na który udał się po reportażu Superwizjera o jego powiązaniach z półświatkiem przestępczym. Rządzący obiecali przyspieszenie kontroli CBA w sprawie oświadczeń majątkowych Banasia, właściciela jednej z kamienic w centrum Krakowa.

 Z całą pewnością świadczy to o niewydolności instytucji państwa, świadczy to o tym, że dzisiejsza partia władzy toleruje takie działania.

Jan Grabiec, rzecznik PO

Posłowie podkreślili, że zarzuty wobec szefa NIK zostały postawione publicznie miesiąc temu. W środę, 23 października, minie tydzień od kontroli CBA – maksymalny czas na odniesienie się samego Mariana Banasia.

Sprawę jasno widzi Jarosław Gowin ze wspierającego PiS Porozumienia. W dzisiejszej rozmowie w Radiu ZET powiedział:

Zobacz także

Jeżeli się okaże, że po wyjaśnieniach prezesa Banasia, CBA podtrzyma swoje zarzuty, to wtedy stanowisko nasze będzie jednoznaczne: będziemy oczekiwali dymisji. Jeżeli tej dymisji nie będzie, to rzeczywiście mamy kłopot. Wtedy trzeba podjąć rozmowy z opozycją nad zmianą przepisów, tak żeby to umożliwiło odwołanie pana prezesa.

Jarosław Gowin, szef Porozumienia

RadioZET.pl/PAP