Zamknij

Ziobro chce zgody na pociągnięcie Banasia do odpowiedzialności karnej

23.07.2021 15:06
Zbigniew Ziobro
fot. PAP/Radek Pietruszka

"Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Prokurator Generalny wystąpił dziś do Marszałka Sejmu RP o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia" - przekazała w piątek Prokuratura Krajowa. Chwilę wcześniej pojawiła się informacja, że na lotnisku Kraków-Balice zatrzymano syna szefa NIK.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi - poinformowała w piątek Prokuratur Krajowa. Śledczy chcą postawić mu kilkanaście zarzutów w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. 

Prokuratura przekazała, że wystąpienie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Banasia zostało skierowane na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Jak informują śledczy, Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

"Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki – rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności" - przekazała Prokuratura Krajowa. 

Syn Mariana Banasia zatrzymany

Przypomnijmy, że również w piątek CBA zatrzymało syna Mariana Banasia, Jakuba (społecznego doradcę prezesa NIK), a także Tadeusza G., dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. "Mój syn został zatrzymany na lotnisku, gdy w towarzystwie małżonki wracał z urlopu" - przekazał szef Najwyższej Izby Kontroli.

"Śledztwo jest w toku, nadzoruje go Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Planowane są kolejne czynności" - poinformowali funkcjonariusze CBA.

RadioZET.pl/PAP