Zamknij

Marian Ormaniec nie żyje. Znany polityk PSL chorował na koronawirusa

14.05.2021 15:53
Marian Ormaniec
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Marian Ormaniec nie żyje. Były wicewojewoda śląski i wicemarszałek tego województwa, w przeszłości także lider regionalnych struktur PSL, zmarł w piątek w Bielsku-Białej. 

Marian Ormaniec zmarł w wieku 59 lat. Polityk  wywodzący się z Żywiecczyzny chorował na Covid-19. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci wieloletniego działacza ludowego, byłego wicewojewody i wicemarszałka województwa śląskiego, przewodniczącego wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, oddanego samorządowca, działacza na rzecz sportu i kultury, kochającego Żywiecczyznę, a szczególnie swoje ukochane rodzinne Gilowice. (…) Żywiecczyzna utraciła ważnego orędownika swoich spraw, któremu na sercu zawsze leżał rozwój całego regionu. Cześć Jego pamięci" – napisał. 

Marian Ormaniec nie żyje. Kim był?

Marian Ormaniec urodził się 27 marca 1962 roku w Gilowicach. Ukończył Akademię Rolniczą w Krakowie i studia podyplomowe na Politechnice Krakowskiej.

Pracował początkowo jako zootechnik z gilowickiej spółdzielni "Młodość". Na początku lat 90. prowadził własną działalność gospodarczą. Dwukrotnie – w latach 1996-1998 oraz 2002-2006 – był prezesem Beskidzkiej Giełdy Towarowej w Bielsku-Białej. W latach 2001-2002 był wicewojewodą śląskim.

W wyborach w 2006 i 2010 był wybierany do sejmiku województwa śląskiego. Od 2006 do 2008 r. był członkiem zarządu województwa. Z początkiem 2008 roku został na krótko wicemarszałkiem regionu.

Marian Ormaniec związany był z Polskim Stronnictwem Ludowym. Od 2005 roku był przez kilka lat prezesem zarządu wojewódzkiego w Śląskiem. Działał także społecznie w stowarzyszeniach wspierających lokalną kulturę i sport. Związany był z Ochotniczym Strażami Pożarnymi. 

RadioZET.pl/PAP