Zamknij

Skandaliczny wpis Pereiry z TVP. Zaatakował byłego więźnia Auschwitz

28.01.2020 10:08
Marian Turski
fot. PAP

„Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, "jakiś Auschwitz", nagle spadnie z nieba” - mówił w poniedziałek w Oświęcimiu były więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski, zwracając się do młodego pokolenia. Do wystąpienia Turskiego odniósł się szef portalu TVP.info Samuel Pereira. Wpis dziennikarza spotkał się jednak z ogromną falą krytyki w sieci.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"To chciałbym powiedzieć mojej córce, moim wnukom, rówieśnikom mojej córki, moich wnuków, gdziekolwiek mieszkają w Polsce, w Izraelu, w Ameryce, w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej, tak w Europie Wschodniej, to bardzo ważne - nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie" - mówił zwracając się do młodego pokolenia Turski.

Zobacz także

"Nie bądźcie obojętni - kontynuował Turski - kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące, bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, +jakiś Auschwitz+, nagle spadnie z nieba" - zaznaczył b. więzień Auschwitz.

Wystąpienie Mariana Turskiego wywołało ogromne poruszenie i było najczęściej cytowanym spośród wszystkich oficjalnych przemówień obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

Zobacz także

Do słów Mariana Turskiego odniósł się szef portalu TVP.info Samuel Pereira. "Niestety zło potrafi być zaraźliwe. Przypadki gdy więzień Auschwitz, który sam doświadczył cierpienia i zbrodni nazizmu - później działał w PPR, pracował w wydziale propagandy PZPR i w komunistycznej "Polityce". Takie też są karty naszej trudnej historii..." - napisał dziennikarz TVP.

Wpis dziennikarza spotkał się jednak z ogromną falą bardzo ostrej krytyki w mediach społecznościowych. 

samuel pereira o marianie turskim
fot. Samuel Pereira

W styczniu 1945 r. Marian Turski przeżył marsz śmierci do Buchenwaldu, a w kwietniu, gdy do obozu zbliżały się wojska amerykańskie, drugi marsz do Theresienstadt. Tam właśnie, chory na tyfus, doczekał wyzwolenia przez Rosjan.

Zobacz także

Po zakończeniu wojny Turski zamieszkał w Warszawie. Samuel Pereira wytknął mu, że od 1945 r. działał w młodzieżowej organizacji PPR, a następnie pracował w wydziale prasy PZPR. Od 1958 r. kierował działem historycznym tygodnika "Polityka".

Bosak o wystąpieniu Turskiego: typowa retoryka lewicy

Wystąpienie Mariana Turskiego skrytykował także w Polsat News kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

Zobacz także

– Wiemy jak strasznie restrykcyjne było wpuszczanie Polaków na teren obozu podczas uroczystości. Ze stowarzyszenia byłych więźniów i ich rodzin wpuszczono zaledwie trzy osoby. Głos dostał pan, który zdecydował się wykorzystać tę rocznicę, by zaatakować rząd czy Sejm – stwierdził poseł Konfederacji.

Jak dodał, słowa byłego więźnia Auschwitz to "typowa retoryka lewicy".

RadioZET.pl/ Twitter/ Polsat News