Zamknij

Reakcja Kamińskiego na "spowiedź agenta Tomka". Prokuratura wszczyna śledztwo

27.01.2020 19:20
Reakcja Kamińskiego na "spowiedź agenta Tomka". Prokuratura wszczyna śledztwo
fot. Flicker/Krystian Maj / KPRM

Jest reakcja Mariusza Kamińskiego na "spowiedź agenta Tomka" – reportaż, który wyemitowany w sobotę w programie "Superwizjer". Szef MSWiA domaga się upublicznienie materiałów, zgromadzony w śledztwie dot. "willi Kwaśniewskich". Ponadto Prokuratura Regionalna w Katowicach wyłączyła materiał dowodowy i wszczęła postępowanie dotyczące składania przez świadka Tomasza Kaczmarka fałszywych zeznań - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Minister Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński zwrócił się do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o przekazanie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w śledztwie dotyczącym 'willi Kwaśniewskich' w Kazimierzu Dolnym" – tak zaczyna się komunikat, opublikowany na Twitterze przez Rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisława Żaryna.

Zobacz także

"Jednocześnie informuję, że wersja wydarzeń przedstawiana obecnie w mediach przez Tomasza Kaczmarka jest nieprawdziwa, a złożone przez niego w grudniu 2019 r. zeznania są fałszywe. Są one sprzeczne nie tylko z wcześniejszymi zeznaniami składanymi pod groźbą odpowiedzialności karnej w prokuraturze oraz przed sądem, ale także z wielokrotnie prezentowaną przez niego publicznie wersją wydarzeń" – czytamy w piśmie.

"Liczył na zapewnienie mu parasola ochronnego"

Przypominam, że w listopadzie 2019 r. Tomaszowi Kaczmarkowi prokuratura postawiła szereg zarzutów karnych dotyczących wielomilionowych oszustw finansowych w tzw. aferze stowarzyszenia Helper

Stanisław Żaryn

Jak dalej możemy przeczytać, "w opinii Ministra Koordynatora zmiana zeznań Tomasza Kaczmarka w sprawie ‘willi Kwaśniewskich= jest podyktowana sytuacją procesową byłego funkcjonariusza, który liczył na zapewnienie mu parasola ochronnego".

Takiego nie otrzymał i nie otrzyma nikt, kto sprzeniewierzył publiczne pieniądze

Stanisław Żaryn

Warto podkreślić, że wcześniej na wyznania najsłynniejszego w Polsce agenta CBA Tomasza Kaczmarka w „Superwizjerze” zareagował również Maciej Wąsik.

Zobacz także

Agent Tomek to człowiek małej wiary. Nie uwierzył kiedy mówiliśmy, że nie ma świętych krów. Dlatego ciążą na nim ciężkie zarzuty prokuratorskie wyłudzenia środków poprzez stowarzyszenie Helper. Wszystko inne to pokłosie tej sprawy

Maciej Wąsik

Jest śledztwo prokuratury

Jak przekazał rzecznik, Prokuratura Regionalna w Katowicach wyłączyła materiał dowodowy i wszczęła postępowanie dotyczące składania przez świadka Tomasza Kaczmarka od lipca 2009 roku do 12 grudnia 2019 roku fałszywych zeznań w toku postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie i Prokuraturze Regionalnej w Katowicach.

Zobacz także

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach podał, że wyłączone dowody - w tym również wielokrotne zeznania składane przez świadka Tomasza Kaczmarka - zostaną poddane wnikliwej analizie, w zestawieniu z pozostałym materiałem dowodowym. W zależności od ustaleń zostaną podjęte dalsze decyzje procesowe.

Były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "Agent Tomek", w wyemitowanym w sobotę w TVN24 reportażu oskarżył szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych, byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, a także byłego wiceszefa Biura Macieja Wąsika o wywieranie na niego nacisków podczas operacji dotyczącej rzekomej willi Kwaśniewskich.

 

RadioZET.pl/Twitter/onet.pl/wp.pl/PAP