Zamknij

Przełom ws. ambasadora USA w Polsce. Mark Brzezinski otrzymał zgodę

29.07.2021 17:03
Mark Brzeziński
fot. Leszek Kotarba/East News

Mark Brzezinski będzie nowym ambasadorem USA w Polsce - donosi TVN24. Stany Zjednoczone nie miały w naszym kraju ambasadora od 20 stycznia, gdy zrezygnowała Georgette Mosbacher. Od tego czasu placówką kieruje charge d'affairs Bix Aliu.

Mark Brzeziński ma przyjechać do Polski w sierpniu. Zostanie formalnie ambasadorem wtedy, gdy prezydent Andrzej Duda przyjmie od niego listy uwierzytelniające.

Mark Brzezinski zostanie nowym ambasadorem USA w Polsce. Przyjedzie do Warszawy w sierpniu

W Polsce przez ponad pół roku nie było amerykańskiego ambasadora. Po rezygnacji Georgette Mosbacher, która ustąpiła ze stanowiska po porażce Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, ambasadą kierował charge d’affaires Bix Aliu.

Według ustaleń Onetu polski rząd nie chciał udzielić zgody na objęcie stanowiska przez syna prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Bez tego nie mógł zostać ambasadorem w Warszawie. Warunkiem jej otrzymania miało być zrzeczenie się przez dyplomatę polskiego obywatelstwa, ten jednak utrzymywał, że nie może tego zrobić, bo go nie posiada. Polski rząd opierał się na takiej interpretacji przepisów, według której syn polskiego obywatela urodzonego w Polsce automatycznie otrzymuje polskie obywatelstwo. A w ocenie polskiego rządu tak właśnie było w przypadku Marka Brzezinskiego.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz zaprzeczył doniesieniom, że polskie władze nie chciały się zgodzić na przyjazd Brzezinskiego. Ostatecznie Polska udzieliła zgody, by Mark Brzezinski został nowym ambasadorem.

Kim jest Mark Brzezinski?

Rocznik '65, syn Zbigniewa Brzezińskiego (byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za czasów prezydentury Jimmy'ego Cartera) i wnuk dyplomaty Tadeusza Brzezińskiego. Od lat związany z politykami Partii Demokratycznej. Były doradca do spraw Europy Wschodniej w administracji prezydenta Billa Clintona. W latach 2011-2015 był ambasadorem USA w Szwecji.

Od maja wskazywany na kandydata na nowego ambasadora USA w Polsce. Biegle włada językiem polskim.

RadioZET.pl/Piotr Drabik/TVN24/Onet/oprac. AK