Zamknij

W Płocku przeszedł Marsz Równości. Kordon policji oddzielał kontrmanifestantów

10.08.2019 15:25
Marsz Równości w Płocku
fot. Kampania Przeciwko Homofobii

Pod hasłem "Płock napędza równość!" w sobotę po południu rozpoczął się Marsz Równości, organizowany po raz pierwszy w tym mieście przez środowiska LGBT. W pobliżu miejsca zbiórki jego uczestników wiec zorganizowali kibice i Młodzież Wszechpolska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na sobotni Marsz Równości przyjechali m.in. europosłowie Robert Biedroń, Rasmus Andresen z Niemiec i Julie Ward z Wlk. Brytanii, a także przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. Przed rozpoczęciem marszu odbyło się spotkanie europosłów z przedstawicielami polskich organizacji LGBT. Tematem – jak informowali organizatorzy - było m.in. "wsparcie, jakiego Parlament Europejski mógłby udzielić w przeciwdziałaniu nienawiści i przemocy wobec osób LGBT w Polsce".

Zobacz także

Jesteśmy dzisiaj w Płocku, bo lewica zawsze jest solidarna z tymi, którzy są wykluczani, dyskryminowani, którzy są marginalizowani.

Robert Biedroń, Lewica

Jak podkreślił, "lewica zawsze będzie stała w obronie tych, którzy są poniżani, w kierunku których lecą kamienie, którzy dzisiaj muszą dostać mocne wsparcie" - dodał.

"Myślę, że to ważne wydarzenie dla mieszkańców Płocka, zwłaszcza tych, którzy należą do różnych mniejszości. Idziemy pod hasłami tolerancji, równości, wolności i przeciw mowie nienawiści. Ma być kolorowo, pozytywnie i radośnie. Chcielibyśmy, żeby było też bezpiecznie" - powiedział przed rozpoczęciem pochodu Mateusz Goździkowski, współorganizator wydarzenia. Dodał, iż spodziewa się, że w marszu weźmie udział ok. 1,5 tys. osób.

Zobacz także

Uczestnicy manifestacji mają transparenty z napisami: "Mąż mojego syna to moja rodzina", "Bądź z nami, czyń równość - rodzice osób LBGTQIA", "Kochane dzieci, idziemy po nasze prawa obywatelskie". Nie brakuje tęczowych flag i banerów z logotypami partii Wiosna, Razem i SLD.

Z kolei przeciwnicy Marszu Równości, których kordonem oddzielają od manifestacji policjanci, przynieśli transparenty z hasłami: "Rodzina tak, deprawacja nie", "Dość sponsorowanej z zagranicy propagandy LGBT", "Homoseksualiści chcą seksedukować Twoje dzieci. Powstrzymaj ich".

RadioZET.pl/PAP