Zamknij

Ofensywa Grodzkiego ws. "ustawy kagańcowej". Znamy plany marszałka Senatu

29.12.2019 20:22
Tomasz Grodzki
fot. PAP

List do Komisji Weneckiej, spotkanie z wiceszefową Komisji Europejskiej oraz debata z udziałem zagranicznych gości - tak według nieoficjalnych doniesień Onetu prezentuje się plan działania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego ws. tzw. ustawy kagańcowej.

Przypomnijmy: ustawa dyscyplinująca - zwana przez jej przeciwników "kagańcową", tudzież "represyjną" - została dzięki posłom PiS przegłosowana w Sejmie tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Nowelizacja ta wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". 

Ustawa represyjna autorstwa PiS

Według PiS nowe przepisy mają przeciwdziałać chaosowi w wymiarze sprawiedliwości oraz zdyscyplinować "nadzwyczajną kastę", jak pogardliwie określają niektórzy prawicowi politycy przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Zdaniem opozycji jest to natomiast ruch mający zakneblować niezależnych sędziów i uderzyć w trójpodział władzy. 

Zobacz także

Teraz ustawa trafi do Senatu, który od momentu przegłosowania ustawy w Sejmie ma 30 dni na zapoznanie się z jej zapisami i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Wiadomo już, że marszałek izby wyższej ma działania dotyczące tej nowelizacji pewien określony plan.

Onet: Tomasz Grodzki ma plan ws. ustawy represyjnej

Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, "już 8 stycznia odbędą się spotkania Komisji Ustawodawczej pod przewodnictwem Krzysztofa Kwiatkowskiego i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, którą kieruje Aleksander Pociej". To jednak nie wszystko.

Zobacz także

Tego samego dnia marszałek Tomasz Grodzki ma udać się do Brukseli na spotkanie z Verą Jourovą, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. praworządności. To właśnie Czeszka zastąpiła w tej roli Fransa Timmermansa (pozostał w KE, ale zajmuje się klimatem oraz ekologią), który mocno dał się w ostatnich latach we znaki polskiemu rządowi. I już wiemy, że jego następczyni idzie podobnym szlakiem.

Jeszcze przed przyjęciem ustawy przez Sejm wysłała bowiem list do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz właśnie Grodzkiego. Prosi w nim wstrzymanie prac legislacyjnych w tym zakresie do czasu przeprowadzenia konsultacji z udziałem przedstawicieli UE. 

List do Komisji Weneckiej, debata w parlamencie

Oprócz tego, jak podaje Onet, przygotowywany jest w tej sprawie list do Komisji Weneckiej. To organ doradczy Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego, które reprezentanci na początku 201 roku przeprowadzali już konsultacje w Polsce, Miało to związek z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego (chodziło m.in. o nieprzyjęcie przez Andrzeja Dudę ślubowania trzech legalnie wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji sędziów TK). 

Zobacz także

Onet informuje również, że 14 stycznia 2020 roku po egidą parlamentarnego zespołu ds. praworządności, odbędzie się debata z udziałem zagranicznych ekspertów. Mają oni w zamierzeniu obalić teorie, którymi PiS uzasadnia przeprowadzane przez siebie zmiany legislacyjne. Dzień później ma się odbyć pierwsze posiedzenie Senatu po Nowym Roku.

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP