Zamknij

Rząd chce dalej forsować reformę sądownictwa. Morawiecki: Polacy tego oczekują

06.11.2019 07:33
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/EPA/MILAN KAMMERMAYER

– Polskie sądownictwo wymaga nadal bardzo głębokiej reformy. Będziemy kontynuować te reformy – powiedział dla PAP premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Premier skomentował zmiany w sądownictwie, forsowane przez rząd PiS po 2015 roku. Mateusz Morawiecki odniósł się również do wczorajszego wyroku TSUE, w sprawie wcześniejszego odchodzenia na emeryturę sędziów i prokuratorów.

Wyrok TSUE dotyczy w zasadzie stanu historycznego, odpowiednia ustawa została zmieniona ponad rok temu. Dokładnie przeanalizujemy ten wyrok i jego potencjalne skutki.

premier Mateusz Morawiecki, dla PAP

Zaznaczył, że rząd zamierza dokończyć reformę sądownictwa i przekonać Unię Europejską, że nie stanowi zagrożenia dla demokracji.

Zobacz także

Będziemy kontynuować te reformy, tak aby były one zrozumiane przez naszych partnerów w UE, ale przede wszystkim, aby nasze sądy w końcu zaczęły sprawnie działać.

M. Morawiecki

Premier odniósł się też do orzeczenia TSUE, które definitywnie przekreśliło zmiany wprowadzone przez rząd PiS w 2017 roku. Chodzi o wcześniejsze przechodzenie w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Choć rząd zmienił już przepisy, Trybunał postawił „pieczątkę” pod starymi zmianami, uznając, że są niezgodne z prawem UE.

Zobacz także

– Dokładnie przeanalizujemy ten wyrok i jego potencjalne skutki – mówił PAP Morawiecki.

Zdaniem premiera, obywatele „bardzo mocno” oczekują zmian w sądownictwie, zwłaszcza jeśli chodzi o przewlekłość postępowań.

Zobacz także

Komisja Europejska uznała, że zmiany forsowane przez rząd PiS, dające szersze uprawnienia ministrowi sprawiedliwości (możliwość przedłużenia możliwości orzekania sędziom) naruszały gwarancje niezawisłości sędziowskiej. Choć Warszawa wycofała się ze zmian w tej sprawie, Komisja Europejska będzie weryfikowała, czy rząd egzekwuje orzeczenie TSUE.

RadioZET.pl/PAP