Zamknij

Morawiecki o Banasiu: Postąpił adekwatnie, dajmy prawo do obrony

24.09.2019 14:22
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Premier Mateusz Morawiecki docenił decyzję prezesa NIK Mariana Banasia o zawieszeniu i pójściu na bezpłatny urlop. „Dajmy prezesowi prawo do obrony, do czasu wyjaśnienia sprawy przez CBA” – powiedział dziś dziennikarzom.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki skomentował zamieszanie wokół szefa NIK na dzisiejszej konferencji prasowej. W reakcji na doniesienia „Superwizjera” TVN Banaś zawiesił się w czynnościach służbowych. Udał się też na bezpłatny urlop. CBA potwierdziło w komunikacie, że wielomiesięczną kontrolę oświadczenia majątkowego szefa NIK zakończy w połowie października. 

Prezes Banaś odniósł się wczoraj do tej sprawy i zachował się odpowiednio w tym momencie, ponieważ sam niejako – można powiedzieć – zawiesił się w takich okolicznościach, oddając jednocześnie teraz pole do działania Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, żeby sprawdziło dokładnie te procedury, które wcześniej rozpoczęło. Za dosłownie parę tygodni będziemy wiedzieli ze strony niezależnych służb oceniających, jakie są opinie dotyczące całej tej sytuacji.

Mateusz Morawiecki

Przypomniał, że uderzający w imię Banasia materiał „Superwizjera” zostanie oceniony przez sąd.

Zobacz także

Dajmy też sądowi rozstrzygnąć tę sprawę. Można tak podsumować, że media mają nie tylko prawo, ale obowiązek sprawdzać wszystkie możliwe obszary działań polityków, ale przecież polityk ma prawo również do obrony przed ewentualnymi pomówieniami.

M. Morawiecki

W tym miejscu pochwalił prezesa NIK za reakcję.

– Postąpił bardzo adekwatnie, jednocześnie wnioskując o bezpłatny urlop do momentu wyjaśnienia tego przez CBA – dodał premier.

Zobacz także

„Superwizjer” TVN informował w sobotę o szemranych kontaktach Banasia ze światem przestępczym. Miał najmować w swojej kamienicy pokoje na godziny. Według dziennikarzy Banaś nie wpisał do oświadczenia majątkowego informacji o zabezpieczeniu na hipotece kamienicy na krakowskim Podgórzu dla kredytu na kwotę ponad 2,6 mln zł. Pieniądze przyznał Bank Ochrony Środowiska firmie, w której pracował jego syn.

Schetyna ponawia apel: Natychmiastowa dymisja

Natychmiast dymisja, bo szef NIK musi być jako żona Cezara – poza wszelkimi podejrzeniami, a tak w tym wypadku na pewno nie jest, dlatego oczekujemy twardych decyzji.

G. Schetyna

Przyznał też, że sytuacja wokół Banasia jest kuriozalna.

Jeżeli po tak bardzo poważnych oskarżeniach, które wybrzmiały w mediach i brzmią cały czas w Polsce, odpowiedzią jest bezpłatny urlop, a CBA dodaje [...], że kontrola oświadczenia majątkowego, która trwa już cztery lata, zakończy się w drugiej połowie października, czyli po wyborach, to jest po prostu żałosne.

lider PO

RadioZET.pl/PAP