Zamknij

Netflix odpowiada na list premiera Morawieckiego. Sprostują nieścisłość?

11.11.2019 19:37
Netflix
fot. East News

Netflix, światowy dystrybutor filmów, odpowiada na list Mateusza Morawieckiego. Premier wytyka firmie nierzetelny przekaz w produkcji "Iwan Groźny z Treblinki", gdzie pokazano mapę z 1942 roku z obozami koncentracyjnymi… w obecnych granicach Polski. Rzecznik Netflixa zapewnił, że sprawa jest analizowana w trybie pilnym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Premier Mateusz Morawiecki zareagował na przekaz z mapy w nowym miniserialu „Iwan Groźny z Treblinki" (oryg. „The Devil Next Door”). Produkcja opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku pokazano mapę okupowanej Europy z obozami koncentracyjnymi. Auschwitz, Sobibór czy Treblinkę pokazano na terytorium Polski po 1945 roku.

Zobacz także

Premier napisał do szefa Netflixa list otwarty. Przytoczył, że nieprecyzyjność w tym temacie, jest szczególnie bolesna dla Polski i Polaków.

Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem

premier Mateusz Morawiecki

Na amerykańską produkcję zareagował też polski MSZ.

W imieniu dystrybutora filmów wypowiedział się dziś rzecznik Netflixa.   

Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie

oświadczył rzecznik Netflixa

Władze oczekują, że Netflix usunie nieścisłości historyczne lub sprostuje je w kolejnym odcinku.

RadioZET.pl/PAP