Zamknij

Morawiecki pojawi się na granicy z Białorusią. Spotka się z uchodźcami?

24.08.2021 10:10
Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Mateusz Morawiecki we wtorek 24 sierpnia po południu będzie wizytował granicę polsko-białoruską w województwie podlaskim - dowiedziała się we wtorek nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.

Mateusz Morawiecki ma pojawić się na granicy polsko-białoruskiej w woj. podlaskim - ustaliła nieoficjalnie PAP. Wizyta szefa rządu ma związek z gwałtownym wzrostem migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów na wschodniej granicy UE. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę. Informację o wizycie premiera w woj. podlaskim potwierdza także KPRM. 

Polska oraz wszystkie kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa, Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej.

Mateusz Morawiecki z wizytą na granicy polsko-białoruskiej?

We wspólnym oświadczeniu premierzy państw: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii stwierdzili, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

W poniedziałek po południu szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej.

Ponadto w Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś. Według informacji Straży Granicznej z poniedziałku grupa liczy obecnie 24 osoby.

RadioZET.pl/ autor: Mateusz Roszak (PAP)