Zamknij

Premier o wyroku TSUE ws. kopalni Turów. "Decyzja sprzeczna z zasadami UE"

21.05.2021 19:14
Mateusz Morawiecki ws. wyroku TSUE
fot. PAP/Adam Warżawa

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "decyzje TSUE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich, a takim jest bezpieczeństwo energetyczne". Jeszcze ostrzej o wyroku wypowiedział się wicepremier Jacek Sasin. "Nie akceptujemy decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie" - napisał na Twitterze.

TSUE orzekł w piątek, że Polska ma wstrzymać wydobycie węgla w położonej niedaleko granicy z Czechami kopalni w Turowie. Decyzja jest pokłosiem skargi, którą do unijnego trybunału wniosła strona czeska. 

Rządzący w Polsce są oburzeni orzeczeniem TSUE. Do sprawy odniósł się szef rządu, Mateusz Morawiecki. W oświadczeniu przekazał, że „żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich, a takim jest właśnie bezpieczeństwo energetyczne”. Podkreślił, że decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE, a podjęte działania są nieproporcjonalne.

Morawiecki i Sasin po wyroku TSUE ws. Turowa. "Rząd nie podejmie żadnych działań"

Minister Michał Wójcik mówił w Radiu ZET o "skandalu i nieporozumieniu", a minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro o wyroku "trącącym duchem kolonializmu" i winie strony czeskiej. Premier Morawiecki zadeklarował, że rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jeszcze dobitniej do sprawy odniósł się wicepremier aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Nie akceptujemy decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie i nie podejmiemy żadnych działań, które mogłyby uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski" - napisał na Twitterze wicepremier Sasin. Dodał, że rząd oczekuje zrozumienia wobec procesu transformacji energetyki w Polsce.

Rządzący wskazali wcześniej, że z kopalnią Turów jest powiązane nawet 4-7 proc. produkcji energii elektrycznej Polski. "Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju" - zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP/Twitter