Zamknij

Sprzedał Morawieckim działkę po okazyjnej cenie. Za rządów PiS otrzymał awans na generała

21.05.2019 10:44
Sprzedał Morawieckim działkę po okazyjnej cenie. Za rządów PiS otrzymał awans na generała
fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Sprawa przejęcia przez rodzinę premiera Mateusza Morawieckiego gruntów na wrocławskim Oporowie wciąż elektryzuje opinię publiczną. Dzień po tym jak "Gazeta Wyborcza" opisała kulisy przejęcia działki przez rodzinę Morawieckich pojawiają się zaskakujące fakty. Ksiądz, który w imieniu kurii sprzedawał grunty, doczekał się za rządów PiS... awansu na stopień generalski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki z rodziną nabyli w 2002 roku 15 hektarów gruntów na osiedlu Oporów. Zapłaciła za nie kurii 700 tys. zł, podczas gdy wycena rzeczoznawców, i to kilka lat wcześniej, wynosiła 4 mln zł. Dziś, po uwzględnieniu wzrostu cen, działka wyceniana jest już na 70 mln zł.

Rodzina i służby premiera zareagowały na artykuł "Gazety Wyborczej". Żona premiera, na którą została przepisana działka, zarzuciła dziennikowi nierzetelność i pozew sądowy. Z drugiej strony wyraziła też chęć... odsprzedania części działki, jeśli miasto (Wrocław) zdecyduje się na budowę drogi. Zysk z tej transakcji obiecuje przeznaczyć na cele charytatywne.

Mateusz Morawiecki i kulisy awansu księdza, który sprzedawał mu działkę

Nie są to jednak jedyne nowe "smaczki" w sprawie przejęcia 15-ha działki od kurii. W imieniu kościoła umowę z parą Morawieckich podpisywał w 2002 roku proboszcz parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, ksiądz pułkownik Sławomir Żarski.

Po latach duchowny został doceniony przez władzę. Choć za prezydentury Bronisława Komorowskiego popadł w "niełaskę" głowy państwa, to sytuacja zmieniła się, gdy prezydentem został Andrzej Duda. "Rzeczpospolita" opisywała kulisy wstrzymania jego kariery po przemówieniu z 11 listopada 2010 roku. Słowa Żarskiego nie spodobały się prezydentowi Komorowskiemu. Pałac Prezydencki blokował później możliwy awans duchownego na biskupa polowego Wojska Polskiego.

Zobacz także

Żarski doczekał się jednak gwiazdki generalskiej. Awans odebrał osobiście z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku. Od ośmiu miesięcy premierem rządu był już Mateusz Morawiecki. Trudno przypuszczać, by premier nie wpłynął na awans i odznaczenie duchownego, z którym dobił przed laty korzystnej umowy sprzedaży.

RadioZET/Rzeczpospolita/GW