Zamknij

Prymas Polski krytycznie o "tęczowej" Maryi. "Nie może być zgody, by naruszać to, co nie naruszalne"

08.05.2019 19:59
Prymas
fot. PAP

Żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka – powiedział w środę prymas Polski abp Wojciech Polak. Odniósł się tym samym do sprawy rozklejenia w Płocku i w Warszawie plakatów z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowymi aureolami.

Abp Polak powiedział w środę w Gnieźnie (woj. wielkopolskie), że "sytuacja wielu napięć i podziałów" w kraju, a które "jeszcze bardziej uwypukliły się na kanwie wydarzeń dotyczących wykorzystania jasnogórskiej ikony Matki Bożej do doraźnej walki politycznej i ideologicznej", budzą jego "ból i niepokój".

Prymas o "tęczowej" Matce Boskiej

Prymas podkreślił, że każdy człowiek, niezależnie od swojego światopoglądu, wyznawanych zasad, orientacji seksualnej, czy religii bezwarunkowo zasługuje na szacunek, ma też prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów.

- Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy swoją działalnością czy przekazem łamie wolność, wrażliwość, rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte. Nie może więc być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych oraz różnych środowisk jest nienaruszalne – powiedział. Podkreślił też, że "żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa".

Zobacz także

Abp Wojciech Polak zaznaczył, że wizerunek Czarnej Madonny "był, jest i powinien pozostać znakiem jedności i miłości nawet wówczas, gdy wartości te wynikają nie tylko z pobudek religijnych, ale są wyrazem szacunku dla drugiego człowieka". Dodał też, że "wielu spośród nas, wpatrując się w oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej, uczyło się wrażliwości i miłości dla innych.

Policja zatrzymała 51-letnią autorkę modyfikacji wizerunku Maryi

W nocy z 26 na 27 kwietnia plakaty i nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy, pojawiły się wokół płockiego kościoła św. Dominika, m.in. na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach. W poniedziałek policja zatrzymała 51-letnią , której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Zobacz także

Także w Warszawie w nocy z poniedziałku na wtorek na murach sanktuarium św. Faustyny i klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia pojawiły się papierowe plakaty z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowymi aureolami. 

RadioZET.pl/PAP