Zamknij

Matury 2019 wciąż zagrożone? Premier przedstawił propozycje zmian w prawie

Redakcja
24.04.2019 15:31
Matury 2019 wciąż zagrożone? Premier przedstawił propozycje zmian w prawie
fot. PAP/Tomasz Gzell

– W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu do matur, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, w szczególnych przypadkach decyzja ta będzie mogła zostać podjęta przez „organ prowadzący” w ramach samorządu terytorialnego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Prawie 300 tys. tegorocznych maturzystów, ich rodzice, najbliżsi, i jak przypuszczam, szerokie grono nauczycieli oczekuje dziś pozytywnych rozstrzygnięć w sprawie dopuszczenia uczniów do matur i sprawnego przeprowadzenia egzaminów dojrzałości – powiedział szef rządu.

Zobacz także

Premier przedstawił projekt zmiany prawa oświatowego dotyczącego matur, których przeprowadzenie może być zagrożone ze względu na trwający strajk nauczycieli.

„Państwo musi zagwarantować to, że każdy maturzysta będzie mógł przystąpić do matury”

– Te niejasne i sprzeczne ze sobą komunikaty płynące ze strony organizatorów protestów, brak wezwania do zawieszenia lub zakończenia protestu, tworzą sytuację wysokiej niepewności, niepewności dla uczniów, rodziców, nauczycieli – stwierdził premier.

Zobacz także

Podkreślił, że „państwo polskie musi zagwarantować to, że w każdej, bez wyjątku, polskiej średniej szkole, każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do matury w terminie”. „Tego wymaga dobro uczniów, tego wymaga dobro rodziców, tego wymaga spokój, […] tego też wymaga powaga i odpowiedzialność po stronie państwa” – ocenił.

Zobacz także

– Dlatego podjąłem decyzję o wniesieniu na Radę Ministrów propozycję zmian w prawie, które zakończą tę niepewność związaną z przeprowadzeniem tegorocznych matur – oznajmił.

Zmiany w prawie oświatowym

– W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu do matur, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły. A w szczególnych przypadkach, gdy i rada i dyrektor nie podejmą takiej decyzji, to stosowną decyzję odnośnie klasyfikacji podejmie organ prowadzący – ogłosił premier na posiedzeniu Rady Ministrów.

RadioZET