Zamknij

Koniec z lotami VIP-ów z domu i do domu. PiS prezentuje projekt ustawy

16.08.2019 14:38
Michał Dworczyk
fot. PAP

Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu nie będą mogli wykorzystywać rządowych samolotów np. do lotów do domu; misjami oficjalnymi będą tylko loty bezpośrednio związane z wykonywaniem zadań wynikających z pełnionych funkcji - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej poświęconej prezentacji projektu ustawy ws. lotów najważniejszych osób w państwie podkreślił, że każdy lot prezydenta będzie uznany za misję oficjalną. - Natomiast, jeśli chodzi o loty prezesa Rady Ministrów, marszałka Sejmu i Senatu, to misją oficjalną będą tylko te loty, które są bezpośrednio związane z wykonywaniem zadań wynikających z pełnionych funkcji - powiedział Dworczyk.

Jak mówił, oznacza to, że "dotychczasowa praktyka ostatnich kilkudziesięciu lat wykorzystywania statków powietrznych np. do tego, żeby latać do domu bądź z domu, mówię tutaj o takich osobach, które mieszkały poza Warszawa jak np. pan premier Donald Tusk, to ta praktyka zostaje zlikwidowana" - podkreślił Dworczyk. - I te trzy osoby, które wymieniłem - prezes Rady Ministrów, obaj marszałkowie, nie będą mogli w tym celu wykorzystywać statków powietrznych - wyjaśnił.

Poinformował, że w piątek projekt ustawy zostanie wysłany do klubów parlamentarnych z prośbą o uwagi i opinie. - Będziemy na nie czekać do poniedziałku, do godz. 19, a następnie już projekt od wtorku rano pojawi się na BIP-ie i zaczniemy oficjalną ścieżkę legislacyjną, tak żeby ten projekt mógł trafić na posiedzenie Sejmu w dniu 30 sierpnia - powiedział Dworczyk.

Afera z lotami Marka Kuchcińskiego

Zmiany w prawie to pokłosie afery z Markiem Kuchcińskim w roli głównej. Pod koniec lipca Radio ZET podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Kuchciński przeprosił za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że tylko raz zdarzyła się sytuacja, gdy maszyną podróżowała tylko jego żona. Przekonywał, że w związku z przelotami, gdy na pokładzie towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa.

Zobacz także

W miarę upływu czasu, na jaw wychodziły jednak informacje o kolejnych lotach marszałka, w których uczestniczyć mieli jego żona, dzieci, siostra, a także prominentni politycy PiS, m.in. Joachim Brudziński, Piotr Gliński i Stanisław Piotrowicz (cześć z nich z żonami).

Zobacz także

Pod presją mediów i opinii publicznej, Kuchciński podał się do dymisji, a stanowisko przewodniczącej niższej izby polskiego parlamentu wybrana została dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek.

RadioZET.pl/PAP/Twitter