Zamknij
politycy PiS nie zachowali dystansu fizycznego
4 Zobacz galerię
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Żółta strefa obowiązuje na terenie całej Polski od soboty 10 października. Oznacza to m.in. że w miejscach publicznych musimy zakrywać usta i nos, a także zachowywać bezpieczną odległość. Zasady te po raz kolejny zlekceważyli politycy PiS, którzy podczas miesięcznicy smoleńskiej ewidentnie nie przestrzegali fizycznego dystansu.

Koronawirus w Polsce bije kolejne rekordy. Od soboty 10 października na terenie całego kraju obowiązuje tzw. żółta strefa. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że wynika to ze znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie. Oznacza to, że obowiązek zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy będzie obowiązkowy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

To jednak nie wszystko. Od 15 października, od godz. 10 do 12 w sklepach i aptekach obowiązywać będą godziny dla seniorów - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef MZ Adam Niedzielski zapewnił, że w szpitalach zwiększy się liczba łóżek i respiratorów dla chorych na COVID-19. Rząd przekazał ponadto 38 mln zł dla DPS. Niewykluczone, że w najbliższym czasie wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia.

Miesięcznica smoleńska. Kaczyński i politycy PiS nie zachowali dystansu fizycznego

Także w sobotę 10 października odbyły się niewielkie uroczystości w związku z kolejną miesięcznicą smoleńską. Pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie pojawili się politycy PiS na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

Pod pomnikiem obecni byli m.in. wicemarszałek Sejmu, przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, szef KPRM Michał Dworczyk, szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Zobacz także

Ze zdjęć wynika, że choć politycy PiS mieli na twarzach obowiązkowe maseczki, to ewidentnie nie przestrzegali wymaganej odległości 1,5 m. To jednak nie pierwsza tego typu sytuacja. Od początku epidemii media wielokrotnie publikowały zdjęcia przedstawiające polityków nieprzestrzegających zasad, które sami wcześniej ustanowili.

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba zakażeń

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 53 osoby – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 816 i małopolskim - 631.

Zobacz także

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 121 638 osób. Zmarło 2 972 chorych. Wyzdrowiało 78 982 osób.

RadioZET.pl/ PAP/ Onet.pl