Zamknij

Rzecznik Praw Dziecka chce chronić uczniów przed zajęciami z edukacji seksualnej

19.02.2020 16:28
Edukacja seksualna
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przygotował wzór oświadczenia dla uczniów, by ci nie uczestniczyli w "nierzetelnych" zajęciach z edukacji seksualnej. - By uchronić dzieci przed nierzetelną edukacją seksualną, naruszającą szkolne podstawy programowe – napisał na Twitterze Pawlak, spierając się z europosłanką Sylwią Spurek.

Chcesz czytać częściej takie artykuły? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku 

Na stronie internetowej RPD pojawiły się wzory oświadczeń dla rodziców lub opiekunów prawnych dzieci, którzy nie chcą posyłać pociech na zajęcia dotyczące edukacji seksualnej. Są też kompletne zgody na wykorzystywanie wizerunków, przetwarzanie ich danych osobowych itp.

Zobacz także

Oświadczam, że w stosunku do mojego dziecka nie wyrażam zgody na uczestnictwo w lekcjach/zajęciach/warsztatach/spotkaniach/pogadankach/apelach/projekcjach filmów/wyjściach pozaszkolnych (m.in. teatr, kino, muzeum, biblioteka, zajęcia sportowe) oraz wszelkich innych wydarzeniach organizowanych na terenie szkoły lub poza nią, których program w całości lub częściowo nawiązuje do wymienionych zagadnień: edukacja seksualna, antykoncepcja, różnorodność seksualna, LGBT, homofobia, tożsamość płciowa, gender lub inne zachowania sprzeczne z tradycyjnym modelem rodziny – w zakresie wykraczającym poza podstawy programowe dla przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie"

- czytamy we wzorze oświadczenia przygotowanym przez biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Spurek: To krzywda dla dzieci

Sprawa bulwersuje polityków lewicy i liberałów. Europosłanka Sylwia Spurek skomentowała aktywność RPD na Twitterze:

- Ograniczanie prawa dzieci i młodzieży do rzetelnej edukacji seksualnej jest wyrządzaniem im krzywdy - przekazała w sieci.

Odpowiedział jej sam Mikołaj Pawlak. Powołany za rządów PiS rzecznik podtrzymuje, że oświadczenia uchronią uczniów przed nierzetelną edukacją seksualną. Użył w tej sprawie zadziwiającego porównania.

- Nie chcemy, by dzieci dowiadywały się w szkole, że np. krowy są gwałcone, by dawały mleko – wskazał.

RadioZET.pl/Twitter/Brpd.gov.pl/