Zamknij

CBA kontroluje błędne oświadczenia majątkowe Michała Dworczyka

02.07.2019 15:55
CBA kontroluje błędne oświadczenia majątkowe Michała Dworczyka
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza oświadczenia majątkowe Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Wniosek w tej sprawie złożył do Biura sam Dworczyk, po doniesieniach portalu OKO.press.pl.

Po wystąpieniu na początku czerwca ministra Dworczyka CBA analizuje oświadczenia majątkowe szefa KPRM. Błędne oświadczenia miał przedstawiać jako radny Warszawy, radny sejmiku, poseł i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Sam przyznał się do błędów.

To jest sytuacja, która nigdy nie powinna się wydarzyć. To mój błąd. Mogę tylko powiedzieć: przepraszam

Michał Dworczyk, po pierwszej z publikacji OKO.press

Po kolejnych artykułach, przedstawiających ministra w niekorzystnym świetle główny zainteresowany poprosił o kontrolę CBA.

Zobacz także

- Ta informacja nie jest dla mnie zaskoczeniem. W związku z wątpliwościami podnoszonymi przez niektóre media, na początku czerwca wystąpiłem do CBA z prośbą o analizę zaistniałej sytuacji - powiedział w rozmowie z PAP.

Sprawę potwierdzają w pracownicy CBA, słowami rzecznika Biura.

W związku z doniesieniami medialnymi minister Michał Dworczyk zwrócił się do CBA o ocenę prawną swojego oświadczenia majątkowego. CBA wszczęło analizę prawną oświadczenia majątkowego

Temistokles Brodowski, rzecznik CBA Biura, dla Onetu

Portal OKO.press.pl pisał m. in., że Dworczyk w wielu oświadczeniach majątkowych nie ujawniał dochodu ze sprzedaży willi pod warszawską Falenicą i udziałów, które miał w domu obok. Do dziś ma mieszkać w nim z żoną i dziećmi, choć właścicielką prawną jest jego 80-letnia matka.

Świadome poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych osób publicznych podlega karze, nawet 5 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl