Zamknij

Niedzielski zapowiada nowe rozporządzenie. Minister edukacji nie jest do niego przekonany

PAP
20.12.2021 10:07

W tym lub następnym tygodniu będę chciał wydać rozporządzenie dotyczące obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla personelu medycznego - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że samorządy lekarskie i pielęgniarskie opowiadają się za takim obowiązkiem.

Adam Niedzielski, Lukasz Szumowski, Przemyslaw Czarnek
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych, że resort od 1 marca 2022 r. będzie chciał wprowadzić obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił, że obowiązek szczepień dla tych trzech grup należy jeszcze przedyskutować. Podkreślił, że "trzeba do tego podchodzić racjonalnie".

Szczepienie przeciw COVID-19 obowiązkowe?

O ewentualny obowiązek szczepień przeciw COVID-19 szef MZ był pytany w poniedziałek w programie Wirtualnej Polski. Jak sam mówił, jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych. - W tym tygodniu bądź następnym będę chciał wprowadzić taki obowiązek dla personelu medycznego - zapowiedział Niedzielski.

Dodał, że prowadzi też konsultacje z szefami samorządów lekarskich i pielęgniarskich, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. - Stanowisko tych samorządów jest jednoznaczne, absolutnie za obowiązkiem - zwrócił uwagę Niedzielski. Wskazał, że na obowiązkowe szczepienia wyczekują też organizacje pacjenckie.

Minister zdrowia dopytywany o ewentualne szczepienia dla nauczycieli i służb mundurowych przypomniał, że prowadzi na ten temat rozmowy z ministrem edukacji i nauki oraz szefami MSWiA i MON.

RadioZET.pl/PAP