Zamknij

Ministerstwo nie pozwie prawników z UJ. Pozew w drugą stronę rozważają naukowcy

17.06.2019 16:40
Ministerstwo nie pozwie prawników z UJ. Pozew w drugą stronę rozważają naukowcy
fot. East News

Ministerstwo Sprawiedliwości nie pozwie prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Naukowcy upublicznili na początku czerwca krytyczną ekspertyzę, w której rozprawiają się ze zmianami w prawie karnym, które forsuje rząd PiS. Jeszcze w weekend wiceminister sprawiedliwości mówił, że naukowcy przesadzili z krytyką, a wręcz „oszukują społeczeństwo”. Ostatecznie resort wycofał się z pozwu, ale sprawy to nie zamyka. Takowy szykują prawnicy UJ.

Karniści z Krakowa oświadczyli dziś, że rozważają wszczęcie kroków prawnych przeciwko Ministerstwu Sprawiedliwości. Resort zarzucił naukowcom szerzenie nieprawdy i oszukiwanie społeczeństwa. Przypomnijmy. Chodzi o mocno krytyczną ekspertyzę, w której prawnicy rozprawiają się ze zmianami w noweli kodeksu karnego, które zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeszcze w weekend wiceminister Marcin Warchoł zapowiedział dla PAP, że resort pozwie naukowców z Krakowa.

- Nie możemy pozwolić, aby przez fałszywe informacje oszukiwano polskie społeczeństwo – mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Dziś wiemy, że resort zmienił front. Okazuje się, że… samo ministerstwo może być pozwane w tej sprawie!

Karniści z UJ oświadczyli, że resort nie sprostował podanych Polakom osądów na temat kłamliwości ekspertyzy.

W związku z tym, że debata się przetoczyła, dla wszystkich jest jasne, że nerwowa reakcja tych, którzy tę opinię przygotowali i strach przed tym, żeby stanąć przed niezwisłym sadem cywilnym jest wystarczającą już informacją i sygnałem, że nie ma potrzeby kontynuować tej sprawy

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

Prawnicy z KIPK UJ nie czują się zadowoleni z obrotu sytuacji. Rozważają pozwanie resortu w trybie cywilnym, za naruszenie dóbr osobistych.

Tego typu nieakceptowalne działania władzy publicznej godzą w standardy demokratycznego państwa prawa

prawnicy z KIPK UJ

Działania prawników z uznaniem ocenił na antenie Radia ZET Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

RadioZET.pl/PAP