Zamknij

Morawiecki: "polexit" to strach na wróble postawiony przez opozycję

29.04.2019 11:02
Morawiecki
fot. PAP

Hasło "polexit" to taki strach na wróble postawiony przez opozycję na pustkowiu ich oferty programowej dla Polaków - mówi w rozmowie z "Polska Times" premier Mateusz Morawiecki. Jak dodaje, bilans 15 lat Polski w UE jest bardzo pozytywny, a w wymiarze politycznym mamy m.in. podstawy bezpieczeństwa.

Premier w wywiadzie dla "Polska Times", który ukazał się w poniedziałek, pytany był o 15. rocznicę wejścia Polski do UE.

Morawiecki o członkostwie w UE

- To bardzo ważna, pozytywna historyczna data. Nie tylko dla Polski i Polaków. Również dla wszystkich krajów Europu Środkowo-Wschodniej. Dlatego do Warszawy, na zaproszenie naszego rządu, przybędzie wielu przywódców tych państw, które wtedy - razem z nami - wstąpiły do Unii. Wspólnie ocenimy bilans ostatnich 15 lat, ale będziemy też rozmawiali o tym, jak uzdrowić i wzmocnić Unię Europejską na następne 15 lat - powiedział. 

Zobacz także

Zdaniem szefa polskiego rządu, bilans 15 lat Polski w Unii Europejskiej jest "bardzo pozytywny".- W sferze symbolicznej w 2004 roku przypieczętowano zakończenie powojennego podziału w Europie. Przypieczętowano, bo pamiętajmy, że pięć lat wcześniej wstąpiliśmy do NATO. W wymiarze politycznym mamy podstawy bezpieczeństwa, stabilności i wymiany poglądów przed najważniejszymi decyzjami. W obszarze ekonomicznym skorzystaliśmy na członkostwie w Unii, choć sami popełniliśmy sporo błędów, na przykład wyprzedając na potęgę własny majątek - tłumaczył. 

"Polexit", opozycja i euro

Szef rządu był również pytany o relacje Polski z Unią. Jak mówił, przede wszystkim należy odejść od "niepoważnych klisz, od przyprawiania nam gęby przez opozycję".

- Hasło "polexit" to taki strach na wróble postawiony przez opozycje na pustkowiu ich oferty programowej dla Polaków. Wszyscy widzimy, że UE przeżywa istotne problemy wewnętrzne. Dawnej odpowiedzią na kolejne kryzysy był postulat "więcej Europy" bez refleksji o źródłach występujących problemów. Teraz jednak wydaje się, że elity brukselskie zrozumiały, że mają problem, a punktem zwrotnym był kryzys migracyjny" - powiedział Morawiecki.

Zobacz także

Morawiecki stwierdził, że euro jest jedną z głównych przyczyn przedłużającego się kryzysu gospodarczego na południu Europy, który wybuchł w 2008 r. - O ile kraje na północy kontynentu korzystają z tego, że mają wspólną walutę, to te z południa mają z tego powodu spore kłopoty. We Włoszech już się mówi o dwóch straconych dekadach. O ile pierwsza jeszcze zamknęła im się na lekkim plusie, to druga już była pod kreską. Średnie dochody Wochów zaczęły spadać w wyniku kryzysu i nadal nie wróciły do poziomu z 2007 r. - stwierdził.

"Trzymam gardę wysoko"

Zdaniem szefa rządu podwójne standardy można również zauważyć pod względem politycznym. - Połączyłbym to z mentalnością naszych poprzedników, którzy jechali do Brukseli z kompleksem starej panny bez posagu. My mamy inne podejście. Rozpychamy się w Europie po to, żeby Polska odzyskała w niej należne jej miejsce - powiedział Morawiecki. 

Zobacz także

I dodał: - Trzymam gardę wysoko, na wysokości oczu, tak, że żadnych uderzeń w nos nie czuję. Podkreślając naszą wielką miłość do UE, walczymy na europejskim ringu o swoje, o lepszą UE, a nie tylko kulimy się w narożniku, pozwalając okładać się innym, jak to było wcześniej. Unia Europejska to owszem wspólnota interesów, ale mocno stymulowana przez interesy poszczególnych państw. I kto się zagapi, może zamiast głównej roli odgrywać mniej ciekawą rolę statysty". 

RadioZET.pl/PAP