Zamknij

Morawiecki i Babisz za powtórzeniem wyborów na Białorusi

14.08.2020 08:37
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Mateusz Morawiecki oraz premier Czech Andrej Babisz zaapelowali o powtórzenie wyborów prezydenckich na Białorusi i opowiedzieli się za pilną wideokonferencją Rady Europejskiej. W piątek o godz. 10 Morawiecki przedstawi w Sejmie rządowy projekt "Solidarni z Białorusią", którego celem jest pomoc dla represjonowanych na Białorusi - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.

Wybory na Białorusi do powtórki - tego domagają się premierzy Czech i Polski. Babisz napisał, że z Morawieckim postanowili, że zwrócą się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela o pilne przeprowadzenie wideokonferencji członków Rady w sprawie Białorusi.

"Nie można czekać. Białorusini potrzebują naszej szybkiej pomocy" – oświadczył Babisz. "Wybory muszą być powtórzone, muszą być przejrzyste i w obecności zagranicznych obserwatorów" – dodał czeski premier.

Morawiecki i Babisz za powtórzeniem wyborów na Białorusi

W piątek w Brukseli odbędzie się zorganizowane w trybie pilnym spotkanie szefów dyplomacji państw UE, poświęcone konfliktowi na Białorusi. Brutalnie tłumione przez oddziały specjalne milicji OMON protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów trwają tam od niedzieli. Zatrzymano blisko 7 tys. osób.

O godz. 10 podczas piątkowego posiedzenia Sejmu premier Mateusz Morawiecki przedstawi rządowy projekt "Solidarni z Białorusią", którego celem jest pomoc dla represjonowanych na Białorusi - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł rządowych.

Według harmonogramu, posiedzenie Sejmu rozpocznie się w piątek o godz. 10 od pierwszego czytania projektu dotyczącego wsparcia polskich opozycjonistów antykomunistycznych.

Zobacz także

Przed tym projektem - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP - premier przedstawi jednak rządowy projekt wsparcia "Solidarni z Białorusią".

Zobacz także

O samym projekcie informował PAP jeszcze w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Ma on dotyczyć wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz pomocy dla represjonowanych w tym kraju, w tym relegowanych z uczelni wyższych.

RadioZET.pl/ PAP