Zamknij

Morawiecki "świętuje" 100 dni stanu epidemii. "Wielki dzień dla przedsiębiorców"

22.06.2020 16:11
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Na 100 dni po ogłoszeniu stanu epidemii mamy przekazanych 100 mld zł na ratowanie 5 milionów miejsc pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji podsumowującej dotychczasowe działania rządowych programów antykryzysowych.

Morawiecki podkreślił, że kryzys spowodowany koronawirusem spowodował jednoczesne uderzenie w podaż, popyt, płynność firm i niósł zagrożenie rosnącym bezrobociem.

Według niego, decyzje podjęte przez rząd po wybuchu epidemii były najlepszymi z możliwych.

"Pandemia nie jest jeszcze całkiem za nami, ale fakt, że mamy ją już w znacznym stopniu pod kontrolą, napawa mnie optymizmem i daje dobry asumpt na przyszłość, daje dobre możliwości szybkiego wychodzenia z tego kryzysu" - mówił szef rządu.

Morawiecki: Dzisiaj mija 100 dni od ogłoszenia stanu epidemii

"Dziś jest ten wielki dzień, kiedy mogę powiedzieć, że na 100 dni po ogłoszeniu tego stanu epidemii mamy już przekazanych 100 mld zł na ratowanie pięciu milionów miejsc pracy i ten ratunek przyszedł wtedy w porę. Widzimy porównanie do innych krajów od nas znacząco bogatszych, bardziej zamożnych, jak Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Belgia - tam znacznie gorzej poradzono sobie z pandemią" - dodał Morawiecki.

Zobacz także

Morawiecki pytał, jak zareagował rządu PO, "kiedy w 2008 roku uderzył kryzys finansowy, dziś już wiemy - daleko mniejszy od tego kryzysu COVID-19". "Po siedemdziesięciu kilku dniach, dopiero pod koniec listopada, po tym czarnym poniedziałku 15 września 2008, przedstawiono pierwszy pakiet pomocowy przyjęty dopiero na początku 2009 r. Taka była reakcja rządu Platformy Obywatelskiej" - stwierdził premier.

Zobacz także

"My zareagowaliśmy błyskawicznie i dlatego dzisiaj agencje takie jak Bloomberg pokazują, że nasz pakiet (antykryzysowy) jest skuteczny. Analitycy ING stwierdzają, że nasz pakiet fiskalny na ratowanie polskich miejsc pracy i polskich przedsiębiorców jest najbardziej szczodry ze wszystkich państw europejskich" - podkreślił szef rządu.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP