Zamknij

Mural z Kaczyńskim w Krakowie. Sprawą zajmie się prokuratura?

23.07.2020 09:02
mural z Kaczyńskim
fot. Beata Zawrzel /REPORTER

Na krakowskim Kazimierzu pojawił się w połowie lipca mural z wizerunkiem Jarosława Kaczyńskiego, inspirowany twórczością najsłynniejszego ulicznego artysty na świecie o pseudonimie Banksy. Jak informuje "GW", prokuratura nie może zająć się sprawą, bo kamienica, na której pojawił się mural nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Mural z Jarosławem Kaczyńskim pojawił się w połowie lipca na rogu ulic Mostowej i Podgórskiej na jednej z kamienic na krakowskim Kazimierzu. Sprawą natychmiast zainteresowała się policja. Funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring z miejsca, w którym pojawiło się malowidło.

Postać przedstawiona na muralu trzyma czerwony balon w kształcie serca. Malowidło inspirowane jest twórczością słynnego na całym świecie artysty streetworkowego Banksy'ego. Mural szybko stał się lokalną atrakcją, a zdjęcia błyskawicznie obiegły sieć.

Mural z Kaczyńskim w Krakowie. Sprawą zajmie się prokuratura?

Policja przekonuje, że podjęte działania związane są z "walką z plagą nielegalnych graffity w Krakowie".

Policja nie otrzymała jednak zgłoszenia dotyczącego uszkodzenia mienia od osoby poszkodowanej. Jak podaje "GW", kamienica, na której pojawił się mural z podobizną prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nie jest wpisana do rejestru zabytków, w związku z czym prokuratura nie może zacząć śledztwa z urzędu. - To od niego (red. właściciela kamienicy) zależy, czy autor muralu będzie poszukiwany. - Jeśli złoży zawiadomienie, śledztwo ruszy - wyjaśnia Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Zobacz także

Pierwowzór muralu, który pojawił się na ścianie kamienicy w Krakowie, w oryginale zatytułowany "Dziewczynka z balonikiem", w 2018 został wylicytowany za ponad milion funtów.

Zobacz także

Banksy to brytyjski artysta street art. Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Artysta używa różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów i została zauważona przez media.

RadioZET.pl/ Gazeta Wyborcza/ Onet.pl