Zamknij

Trzydniowa konwencja PiS. Rządzący przygotowują nowy program

05.07.2019 17:18
Trzydniowa konwencja PiS. Rządzący przygotowują nowy program
fot. PAP

W piątek rozpoczęła się w Katowicach trzydniowa konwencja programowa PiS - "Myśląc: Polska 2019"; ma to być merytoryczna debata polityków i ekspertów na temat dokonań rządu oraz propozycji na przyszłość. Efektem konwencji będą założenia do programu, z którym PiS pójdzie do wyborów parlamentarnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"To jest podsumowanie naszej pracy, raport z tego co zrobiono, jak wygląda realizacja naszych zobowiązań, a także wskazanie podstawowych kierunków nowych pomysłów programowych na dalszy czas" – mówił dziennikarzom przed rozpoczęciem konwencji szef Rady Programowej PiS, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Zobacz także

Łącznie podczas konwencji odbędzie się 16 sesji plenarnych i 70 paneli specjalistycznych, w których ma wziąć udział ok. 450 mówców - polityków i ekspertów. Gliński poinformował, że ugrupowanie spodziewa się "do 10 tys. osób, jeśli chodzi o uczestników".

Dopytywany, kiedy pomysły, które pojawią się podczas konwencji, zostaną "przekute" w program PiS na wybory, Gliński powiedział, że "bezpośrednio po konwencji zaczynamy ten proces przygotowania". Jak dodał, przed rozpoczęciem kampanii, PiS chce mieć gotowy program na wybory.

Zobacz także

Trzydniową konwencję otworzy wystąpienie Glińskiego, a następnie zaplanowano cztery sesje plenarne dotyczące odpowiedzialnego rozwoju, polityki energetycznej, ochrony środowiska oraz społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju społecznego. Odbędzie się też kilkanaście paneli specjalistycznych, m.in. dotyczących inwestycji lokalnych, onkologii, podatków, bezpieczeństwa.

Jarosław Kaczyński wystąpi w sobotę

Na sobotę zaplanowano dziewięć sesji plenarnych, które mają dotyczyć m.in. polskiej wsi i rolnictwa, finansów publicznych, edukacji i sportu, polityki międzynarodowej, systemu zdrowia, obronności, samorządu, kultury i mediów. Poruszone będą też kwestie rynku pracy, rodziny i emerytalne. Odbędą się też liczne panele specjalistyczne dotyczące m.in. walki z wykluczeniem komunikacyjnym, dyplomacji, polityki rządu wobec młodych, kogeneracji, edukacji, obronności.

Zobacz także

Na sobotę zaplanowano również wystąpienia liderów partyjnych. Przed południem przemawiać będą: prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Na godzinę 15 zaplanowano wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz b. wicepremier, europoseł Beaty Szydło.

Natomiast na niedzielę zaplanowano 10 sesji specjalistycznych oraz trzy sesje plenarne, które będą dotyczyć m.in. systemu sprawiedliwości i cyfryzacji. Następnie prezes Kaczyński podsumuje całą trzydniową konwencję.

RadioZET.pl/PAP