Zamknij

NIK ostrzega: Policjanci odchodzą ze służby

01.08.2019 13:02
Policja
fot. Wojtek Laski/East News

Modernizacja policji i innych służb mundurowych nie zahamowała fali odejść funkcjonariuszy – dowodzi najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

NIK przyjrzała się sytuacji w służbach mundurowych. W czwartek Izba pokazała raport pokontrolny z realizacji „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

Według kontrolerów podwyżki pensji nie zatrzymały fali odejść. Zdaniem Izby szybciej rosły pensje w gospodarce niż służbach. Raport wskazuje, że od końca grudnia 2016 roku do końca czerwca 2018 r. ze służby Rzeczpospolitej odeszło ponad 3 tysiące funkcjonariuszy, z czego aż 2,6 tys. policjantów. W przeważającej części byli to młodzi ludzie.

Oznacza to realne ograniczenie możliwości realizacji zadań mających wpływ na rzecz bezpieczeństwa państwa, a więc i obywateli.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, dla Radia ZET

Według kontrolerów należałoby wprowadzić taki system finansowania, który brałby pod uwagę możliwości budżetu i potrzeby mundurowych.

Zobacz także

Na realizację programu w latach 2017-2020 przeznaczono 9,2 mld zł.

NIK: Szef MSWiA nie zachęcił do pozostanie w służbie

Izba wnioskuje, że na odejścia ze służb nie zaradził szef MSWiA. Resort nie zachęcił do zostania w służbie.

Ministrowi SWiA nie udało się skutecznie przeciwdziałać odchodzeniu funkcjonariuszy (głównie policjantów) ze służby. Nie udało się zachęcić funkcjonariuszy do pozostania w służbie, poprawić atrakcyjność pracy w poszczególnych formacjach, nie mówiąc o zwiększeniu stanu zatrudnienia.

raport NIK

Według Izby w analizowanym okresie średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 11,6 proc, a u funkcjonariuszy o 8,4 proc. (Straż Graniczna) do 8,9 proc. (Policja). Najwięcej w portfelu przybyło funkcjonariuszom BOR (dziś SOP), ich pobory skoczyły w górę o 16,4 proc.

Plusem okazała się za to modernizacja floty, co przełożyło się na niższe wydatki na przeglądy.

RadioZET.pl/PAP