Zamknij

NIK sprawdzi dowody ws. lotów Kuchcińskiego i sposób ich archiwizacji w Sejmie

05.08.2019 14:40
NIK
fot. PlatformaObywatelska

Platforma Obywatelska chce natychmiastowego ujawnienia wszelkich dokumentów dotyczących lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Opozycja idzie do Najwyższej Izby Kontroli.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Afera z „rodzinnymi” lotami marszałka zatacza coraz szersze kręgi. Pierwsze dowody w tej sprawie ujawniło Radio ZET. Z każdym dniem opinia publiczna dowiadywała się o coraz większej liczbie kosztownych lotów marszałka i to w celach niezwiązanych ze służbą RP.

Zobacz także

Zdaniem posłów opozycji miarka się przebrała. W PO domagają się dymisji marszałka. Główny zainteresowany zabrał głos 5 sierpnia, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. W poniedziałek po południu stwierdził, że nie złamał prawa i ograniczył się do przeprosin za 23 podróże z bliskimi.

Sprawa ma jednak szerszy wymiar. Przypomnijmy, że interweniował prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wniósł, by doprecyzować prawo w kontekście opłat za loty, które ponosiliby bliscy polityków. Po tej inicjatywie Kuchciński zadeklarował, że zwróci 15 tys. zł na cele charytatywne, dziś zadeklarował, że pokryje koszt 1 wojskowego lotu na kwotę 28 tys. zł.

Okazuje się jednak, że to nikły procent tego, co marszałek zdążył wylatać. Onet pisał dziś o zawrotnej sumie – państwo opłaciło loty Kuchcińskiego na kwotę 4 milionów złotych.

PO chce kontroli kancelarii Sejmu. Chodzi o sposób archiwizacji dokumentów dot. lotów marszałka

Opozycja wnosi o zbadanie legalności dokumentów i sposobu ich archiwizacji.

Dowiadujemy się, że być może dokumenty, które dokładnie opisywały zapotrzebowanie na loty marszałka Kuchcińskiego, były niszczone. To jest sytuacja bulwersująca i skandaliczna.

Mariusz Witczak, poseł Platformy Obywatelskiej

Chodzi o dokumenty dotyczące lotów Kuchcińskiego w latach 2015-2017. Posłowie są oburzeni, że sprawa „milionów złotych polskiego podatnika” może zostać zamieciona pod dywan, a dowody w sprawie zniszczone.

Te wszystkie informacje są w Kancelarii Sejmu, one są na miejscu. Tylko od woli marszałka i szefa Kancelarii Sejmu zależy, czy te dokumenty zostaną ujawnione.

Robert Kropiwnicki, poseł PO-KO

Oświadczenia posłów PO po konferencji marszałka. „Żądamy dymisji” [AKTUALIZACJA]

Po konferencji prasowej Kuchcińskiego natychmiast zareagowali posłowie PO-KO. Mariusz Witczak i Robert Kropiwnicki domagają się dymisji marszałka, oceniając, że zachował się bez honoru, nadużywając władzy.

– Po wysłuchaniu konferencji marszałka Kuchcińskiego wiemy, że PiS dąży do tego, żeby nadużycie władzy pozostało bez konsekwencji, a sam Kuchciński jest bez honoru. Żądamy natychmiastowej dymisji marszałka Kuchcińskiego – powiedział poseł Witczak.

Zaznaczył, że nawet ewentualna dymisja marszałka nie zamknęłaby sprawy jego przelotów.

W naszej ocenie będą konsekwencje prawne z tego typu nadużywania władzy. I chociażby dzisiaj przyznanie się [...], że statkiem powietrznym polskich sił zbrojnych leciała samodzielnie jego żona, jest absolutnie wbrew polskiemu prawu.

poseł PO-KO

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C