Zamknij

Nauczyciele dostaną podwyżki. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

13.06.2019 23:31
Nauczyciele dostaną podwyżki. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News

Nauczyciele dostaną podwyżkę we wrześniu tego roku. Średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wtedy wzrosnąć o 9,6 procent. Tak zdecydował w czwartek wieczorem Sejm, nowelizując Kartę Nauczyciela. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Podwyżki należą się nauczycielom – mówiła jeszcze przed głosowaniem Elżbieta Glapińska z PO-KO. "Szkoda, że przyznaliście je w tak niskim wymiarze. Zabraliście wszystkie dodatki, oddajecie nieliczne i to w zmniejszonym wymiarze, bo bohatersko rozwiązujecie problemy, które sami stwarzacie" - dodała Glapińska.

Z kolei Krzysztof Jarubas z PSL, podkreślając, że jego partia poprze nowelizację, domagał się od nowego ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, „żeby przyszedł i powiedział, skąd będą wygenerowane środki na te podwyżki".

Zobacz także

Piontkowski podkreślił, że nowelizacja tej ustawy to "realizacja zapowiedzi rządu, że wynagrodzenie nauczycieli będzie stopniowo podwyższane”.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje obietnic - to kolejna, którą realizujemy tak szybko, jak jest to możliwe

Mówił Piontkowski

Minister edukacji dodał przy tym, że "jeszcze nigdy w historii Polski po roku 1989 w jednym roku budżetowym nauczyciele nie otrzymali tak wysokiej podwyżki".

Podwyżki dla nauczycieli a ich rzeczywiste zarobki

Zgodnie z nowelizacją od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września 2019 r.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji podano, że po wdrożeniu tej podwyżki wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł brutto (oznacza to wzrost o 244 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2862 zł brutto (wzrost o 251 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3250 zł brutto (wzrost o 285 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł brutto (wzrost o 334 zł brutto). Z kolei – jak czytamy w uzasadnieniu – tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wyniesie: nauczyciela stażysty – 3338 zł, nauczyciela kontraktowego – 3705 zł, nauczyciela mianowanego – 4806 zł, nauczyciela dyplomowanego – 6141 zł.

Nauczycielskie związki zawodowe od lat podkreślają jednak, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nijak się ma do rzeczywistych zarobków nauczycieli, bo dostają oni tylko po kilka dodatków z listy, a wysokość niektórych z nich jest niska.

Zobacz także

Podwyżki dla nauczycieli – skąd na to pieniądze?

Według autorów projektu pieniądze na wrześniowe podwyżki dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych zagwarantowane będą w zwiększonej subwencji oświatowej dla samorządów. Podano również, że środki na wzrost średnich wynagrodzeń nauczycieli wychowania przedszkolnego, zatrudnionych przez jednostki samorządu terytorialnego, a nieobjętych subwencją (czyli nauczycieli dzieci 5-letnich i młodszych objętych wychowaniem przedszkolnym) zapewniony jest w ich dochodach własnych.

Zdajemy sobie, że na to muszą znaleźć się dodatkowe środki. I będą odpowiednie przesunięcia w budżecie.

Powiedział We wtorek Dariusz Piontkowski

Piontkowski nie podał jednak żadnych szczegółów. 

Zobacz także

Nowelizacja Karty nauczyciela – co oprócz podwyżek?

Inne zmiany proponowane w projekcie nowelizacji to m.in.ustalenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 zł, wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego w wysokości 1000 zł (ma być wypłacane w terminie do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż) oraz zmiany zasady oceny pracy nauczycieli i awansu. Proponowane jest odstąpienie od dotychczasowych kryteriów oceny pracy nauczycieli oraz obligatoryjności dokonywania tej oceny. Ma wrócić trzystopniowa skala oceny pracy. Ocena pracy ma zostać oddzielona od awansu zawodowego. Podczas awansu oceniany będzie tylko dorobek zawodowy nauczyciela za okres stażu.

Okres pracy w szkole niezbędny do rozpoczęcia stażu ma stopień nauczyciela mianowanego ma zostać skrócony do 2 lat (z obecnych 3 lat), a nauczyciela dyplomowanego – do roku (z obecnych 4 lat). Staż na stopień nauczyciela kontraktowego ma być skrócony do 9 miesięcy.

W projekcie nowelizacji zaproponowano też wprowadzenie dotacji dla samorządów na zatrudnienie doradców metodycznych i likwidację dodatku dla wyróżniających się nauczycieli. Nowelizacja Karty nauczyciela trafi teraz do Senatu. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP