Zamknij

Nauczyciele wykrzyczą, co myślą. Już dziś wielka manifestacja w Warszawie

23.04.2019 08:05
strajk nauczycieli do kiedy
fot. Jan BIELECKI/East News

Co dalej ze strajkiem nauczycieli? Decyzja zapadnie we wtorek – tuż po ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty. Do stolicy wyruszyły autokary z nauczycielami. Strajkujący mają zebrać się przed południem przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział wielką manifestację przed MEN na wtorek na godzinę 11. Tego samego dnia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", na wniosek organizacji pracodawców, ma się rozpocząć spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie okrągłego stołu.

Zobacz także

Jeszcze przed świętami krytycznie na temat pomysłu Mateusza Morawieckiego dotyczącego organizacji okrągłego stołu wypowiedział się szef ZNP i lider strajku nauczycieli Sławomir Broniarz. Jak mówił, pomysł jest „bardzo chybiony”, choć zapewnił, że związek weźmie udział w spotkaniu.

Jednak mamy bardzo poważne obawy dotyczące tego, po co to wydarzenie jest organizowane. Jesteśmy zwolennikami tego, co było w roku choćby 2008. A więc tego „okrągłego stołu” zorganizowanego przez śp. Lecha Kaczyńskiego na wniosek ZNP. Tam było rzeczywiście grono ekspertów i osób, które starały się wiele problemów rozstrzygać.

Według Broniarza debaty z udziałem kilku tysięcy osób budzą wątpliwość co do faktycznego celu okrągłego stołu.

Strajk nauczycieli – kiedy koniec?

Sławomir Broniarz podkreślił, że decyzja o przyszłości strajku zostanie podjęta we wtorek przez zarząd ZNP. „Musimy ją przeanalizować w kontekście też tego, co się dzieje w kraju” – mówił.

Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia. Od tego czasu strona rządowa kilkukrotnie spotkała się ze związkowcami, ale każde kolejne rozmowy kończyły się fiaskiem.

Zobacz także

Matury zagrożone?

Napięcie rośnie, zwłaszcza, że już za kilkanaście dni powinny rozpocząć się matury. ZNP zapewnia, że egzaminy dojrzałości są „poważnie zagrożone”.

Czy to ostatni element nacisku na stronę rządową? Jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu Broniarz, to jeden z takich elementów, ale na pewno nie ostatni.

Scenariuszy jest kilka. [...] Wolę na ten temat najpierw rozmawiać wewnątrz związku. [...] Nie ma co wyprzedzać faktów.

Przewodniczący ZNP podkreśla, że związek nie zamierza ustępować. „Biorąc pod uwagę, fakt, że to, co dzieje się w kontekście OFE, wyraźnie pokazuje, że możliwości finansowe są. Szkoda, że te możliwości nie są adresowane do edukacji” – powiedział we wtorek.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/ZNP