Zamknij

Nawoływał do zabójstwa Dudy i Morawieckiego. ABW zatrzymała Piotra U.

11.07.2022 10:13

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Bełchatowie Piotra U. Mężczyzna jest podejrzany o publiczne znieważenie oraz nawoływanie do zabójstwa prezydenta Andrzeja Dudy. "Groził również premierowi RP oraz znieważał funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski" – przekazał Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Nawoływał do zabójstwa prezydenta i premiera. Zatrzymała go ABW
fot. Gov.pl

ABW zatrzymała Piotra U., który miał nawoływać w mediach społecznościowych do zabójstwa prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

O zatrzymaniu poinformował w poniedziałek rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Nawoływał do zabójstwa prezydenta i premiera. ABW zatrzymała Piotra U.

Na stronie rządu RP podano, że mężczyzna publikował na Facebooku obraźliwe i wulgarne wypowiedzi zawierające nieprawdziwe stwierdzenia skierowane w stronę prezydenta Andrzeja Dudy. Piotr U. miał też nawoływać w mediach społecznościowych do zabójstwa prezydenta i premiera oraz funkcjonariuszy policji.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto 13 czerwca. "Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutów publicznego pochwalania zbrodni zabójstwa w celu wyniszczenia określonych grup etnicznych, nawoływania do zabójstwa Prezydenta RP, urzędującego Prezesa Rady Ministrów i funkcjonariuszy policji, a także znieważenia Prezydenta RP" - poinformował na Twitterze Żaryn.

Zatrzymany nie przyznał się do postawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia. Piotr U. tłumaczył, że wyraził jedynie swoje poglądy i nikogo nie obrażał. W konsekwencji sąd zdecydował, ze podejrzany trafi do tymczasowego aresztu na trzy miesiące

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim. "Piotr U. jest pierwszym podejrzanym w tej sprawie. Sprawa jest rozwojowa" - czytamy na stronie rządu.

RadioZET.pl/Gov.pl/Stanisław Żaryn Twitter