Zamknij

Sławomir Neumann odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. "Kłamie i dzieli Polaków"

22.05.2019 15:46
Sławomir Neumann odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. "Kłamie i dzieli Polaków"
fot. Piotr Hukalo/East News

Sławomir Neumann w ostrych słowach skrytykował ostatnie wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS stwierdził dziś, nawiązując do wczorajszych słów Włodzimierza Cimoszewicza (Koalicja Europejska), że KE chce poprowadzić Polskę do wypłaty odszkodowań za żydowskie roszczenia. Neumann skontrował Kaczyńskiego, zarzucając mu wyrywanie słów b. premiera z kontekstu, kłamstwo i dzielenie Polaków.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jarosław Kaczyński skrytykował dziś słowa "jedynki" warszawskiej listy KE w wyborach do europarlamentu. Włodzimierz Cimoszewicz powiedział wczoraj w programie "Kropka nad i", że "w naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem".

Zobacz także

Szef PiS uznał, że skoro KE nie odcięła się od tej wypowiedzi, to jest to jej stanowisko. Uznał, że tylko PiS jest gwarantem tego, że Polska nie będzie płaciła ceny za żadne roszczenia.

Za tę postawę został skrytykowany przez Sławomira Neumanna, szefa klubu PO-KO. Zdaniem Neumanna Kaczyński "znowu obraża wszystkich, dzieli i kłamie". Szef PO-KO zaznaczył, że wypowiedź b. premiera, w tak wrażliwej dla Polaków kwestii, należy czytać szerzej.

Trzeba tej wypowiedzi posłuchać w całości, a nie wyrywać jedno zdanie z kontekstu. On mówił, że nie ma żadnych roszczeń mienia bezspadkowego, bo te sprawy są załatwione

Sławomir Neumann, szef klubu PO-KO

Zaznaczył przy tym, że inną kwestią jest reprywatyzacja, czyli zwrot mienia zabranego Polakom przez komunistów. Neumann wspomniał też, że przez lata rządów poprzedników nikt na świecie nie podnosił tematu roszczeń do mienia pożydowskiego.

- Do czasu rządów PiS nikt nie mówił o żadnych roszczeniach, nie było o tym mowy. Dopiero jak ci ludzie zajęli się polityką zagraniczną, to pojawiły się tego typu problemy. Patryk Jaki, jego ustawa o IPN i wojna z Izraelem, wojna z USA. To jest wszystko wina PiS - powiedział szef klubu PO-KO.

RadioZET.pl/PAP